fbpx

Valtra na nadnoteckich łąkach

Firma Valtra w 2016 roku zorganizowała szereg pokazów polowych dla rolników, którzy chcą poznać możliwości ciągników z Finlandii podczas pracy na polu. W jednym z takich pokazów mieliśmy okazję uczestniczyć.

Pokaz Valtry, w którym wzięły udział Wiadomości Rolnicze Polska, odbył się w miejscowości Byszki k/Ujścia. Został on zorganizowany wspólnie z lokalnym dilerem − firmą Agro-Las z Trzcianki. A co Valtra przygotowała dla nas w tym sezonie…?

Samasz loteria - baner

Prezentacja maszyn

Do dyspozycji uczestników udostępniono 7 ciągników wraz z maszynami towarzyszącymi. Największą z prezentowanych maszyn była Valtra S374 o mocy 400 KM, która była sprzężona z przyczepą do przewozu balotów firmy Joskin. Ciągnik ten jest największym modelem w ofercie producenta. Wyposażony został w kuty przedni TUZ o udźwigu 5 t oraz tylny o udźwigu 12 t. W tym potężnym kolosie zastosowano silnik Agco Power o pojemności 8,4 l. Kabina jest amortyzowana pneumatycznie z bardzo dobrą widocznością oraz amortyzowaną przednią osią.

Drugim prezentowanym ciągnikiem była Valtra T 214 z silnikiem o pojemności 7,4 l i mocy 230 KM oraz Twin Track, a więc z systemem dwóch układów kierowniczych. System ten daje duże możliwości operatorowi. Podczas jazdy „tyłem do przodu” dużą zaletą jest bardzo dobra widoczność, której nie ogranicza maska. To sprawia, że praca jest wydajniejsza. Ciągnik ten podczas pokazów współpracował z bardzo szeroką kosiarką Elho, aby zademonstrować możliwości systemu Twin track.

Kolejną maszyną zaprezentowaną na pokazie była 4−cylindrowa Valtra N154 o pojemności 4,9 l, która generuje moc aż 185 KM z momentem obrotowym 700 Nm. Ciągnik wyposażony jest także w drugi układ kierowniczy oraz orurowanie służące do pracy w lesie. Maszyna została przedstawiona do testów wraz ze zgrabiarką dwuwirnikową firmy Kongskilde.

Następnym z prezentowanych ciągników był 4−cylindrowy N174 o pojemności 4,9 l i mocy 190 KM w ciekawych jaskrawych barwach, który został wyprodukowany w  dziale Unlimited. Ciągnik ten został zagregatowany z czołową kosiarką firmy Kongskilde o szerokości 3,2 m, z kondycjonerem oraz kosiarką tylną o szerokości 3,2 m.

Na miejscu zaprezentowano również 4−cylindrową Valtrę N134 o mocy 134 KM z przekładnią bezstopniową, która daje bardzo duże możliwości operatorowi oraz oszczędności w paliwie. Ciągnik ten pracował ze spulchniarką łąkową firmy Joskin. Poza tym, można było również zobaczyć i wypróbować 4−cylindrowy N124 o mocy 140 KM i pojemności 4,4 l w niepowtarzalnym białym kolorze z czarnymi łatami. Ciągnik wyposażony w ładowacz czołowy, który posiada udźwig 2 t i podnosi na wysokość 4 m.

Organizator przedstawił również najmniejszego uczestnika pokazów – Valtrę Serii A o bardzo prostej budowie, która może z powodzeniem służyć w każdym gospodarstwie.
Valtra pochwaliła się także swoimi agregatami prądotwórczymi. Od bieżącego roku będą one oferowane w sieci dilerskiej. Są one wyposażone w silniki Sisu, a więc te same, które zasilają ciągniki Valtra. W ofercie znajdują się urządzenia o mocy od 60 KW z silnikiem 3−cylindrowym do ponad 200 KW, z potężnym silnikiem o pojemności 8,4 l.

Na koniec został zaprezentowany ciągnik klienta firmy Agro−Las, który już jakiś czas temu zakupił Valtrę N100 o mocy 122 KM.

Testy maszyn

Po prezentacji wszystkich maszyn biorących udział w pokazach, ciągniki wraz z maszynami towarzyszącymi wjechały na pole pokazowe. W pierwszej kolejności do akcji wkroczyły ciągniki  z kosiarkami, które w mgnieniu oka skosiły trawę na polu pokazowym. W drugim etapie zobaczyliśmy przetrząsarki i zgrabiarki. W testach czynnie brali udział uczestnicy, którzy chętnie wsiadali za kierownice wybranych modeli, aby samodzielnie sprawdzić możliwości wybranych maszyn. Dużym zainteresowaniem cieszył się ciągnik wyposażony w ładowacz czołowy, którego możliwości można było sprawdzić przy załadunku przygotowanych balotów siana.

Piękna pogoda, nadnoteckie łąki oraz najnowsza technologia prosto z Finlandii − to wszystko niewątpliwie cieszyło oczy odwiedzających pokazy polowe Valtry. Możliwość przetestowania wybranej maszyny daje pewność trafnego wyboru w przyszłości, dlatego rolnicy doceniają tego typu pokazy polowe.

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.