fbpx
Strona głównaTechnikaAktualnościValtra na Agro Show 2022. Nowa seria ciągników za miesiąc w Bednarach

Valtra na Agro Show 2022. Nowa seria ciągników za miesiąc w Bednarach

Tegoroczna edycja targów Agro Show będzie dla fińskiego producenta wyjątkowa, ponieważ tym razem w Bednarach zaprezentuje on nowość – ciągniki Valtra serii Q. Wirtualna premiera odbędzie się 2 września, jednak to właśnie podczas Agro Show seria Q zostanie zaprezentowana szerokiej polskiej publiczności na żywo.

Ciągniki serii Q dysponują mocą od 230 do 305 KM i plasują się pomiędzy seriami T oraz S. Seria Q jest łatwą w obsłudze, wyposażoną w inteligentne funkcje maszyną stworzoną dla profesjonalnych użytkowników. Niezawodny silnik AGCO Power o pojemności 7,4 litra ma największą pojemność skokową na rynku ciągników tej wielkości, co zapewnia niezawodność i oszczędność paliwa. Maksymalna moc jest dostępna od bardzo niskich prędkości obrotowych silnika wynoszących 1850 obr/min, a maksymalny moment obrotowy utrzymuje się na stałym poziomie w zakresie od 1000 do 1500 obr/min. Silnik o długim skoku tłoka z łatwością generuje wysoką moc i moment obrotowy dostępny w serii Q.

Valtra Seria Q, fot. Valtra

Zasada EcoPower została zastosowana w całej gamie serii Q, dodatkowo zmniejszając zużycie paliwa. Maksymalna prędkość jazdy osiągana jest już przy 1500 obr./min. Seria Q wyposażona jest  w  przekładnię AGCO CVT, która jest łatwa w obsłudze oraz należy do  czołowych przekładni w branży. Aby utrzymać najniższe zużycie paliwa, elektroniczny układ zarządzania przekładnią serii Q automatycznie dobiera najniższe możliwe obroty silnika do wykonywanej pracy i odpowiednio rozdziela moc do układu hydraulicznego, WOM lub przekładni.

Poza najnowszą serią Q Valtra zaprezentuje znaną już piątą generację ciągników Valtra:

Serię A, która dysponuje mocą od 75 do 135 KM. Wszystkie siedem modeli serii A jest dostępnych z łatwą w obsłudze przekładnią mechaniczną GL. Te njbardziej popularne modele o mocy 105 i 115 KM są również dostępne z czterostopniową, elektronicznie sterowaną przekładnią Powershift HiTech4. Wszystkie ciągniki serii A są wyposażone w renomowaną przekładnię nawrotną Powershuttle, obejmującą zintegrowany hamulec ręczny. Trzycylindrowe modele A75-A95 dostępne są z przekładnią Powershift z modelu HiTech 2. Pozwala to na bardziej efektywną pracę w polu i umożliwia transport drogowy przy niższych prędkościach obrotowych silnika. Modele HiTech 2 posiadają przekładnię z 24 zakresami do przodu i 24 do tyłu. Dodatkowo wszystkie modele serii A mogą być wyposażone w reduktor (Creeper), który obniża najniższą prędkość do około 100 metrów na godzinę.

Valtra Seria A, fot. Valtra

Serię G o zakresie mocy 105-135 KM, która reprezentuje zwinne, wszechstronne ciągniki kompaktowych rozmiarów (wysokość maksymalna 2,8 m, masa 5 ton). Idealne do obsługi ładowacza czołowego. Wyposażone są w rewolucyjną przekładnię Powershift z sześcioma przełożeniami zapewniającą doskonały dobór prędkości, a także oszczędzającą paliwo automatykę Valtra, obejmującą takie funkcje jak automatyczna zmiana przełożeń na podstawie prędkości AUTO1, Hill Hold oraz hamowanie silnikiem.

Valtra Seria G, fot. Valtra

Serię N, czyli ciągniki o mocy 135-201KM. Wyposażone są w 4-cylindrowy Silnik SISU spełniający normę emisji spalin Stage V o pojemności 4,9l, który zapewnia niezawodną moc. Posiadają m.in. funkcje Start Boost i Superstart, ułatwiające ruszanie pod dużym obciążeniem. Można je łatwo dostosować z poziomu dużego, czytelnego wyświetlacza na słupku A. Ten  ergonomicznie umieszczony ekran jest standardowo dostępny we wszystkich modelach. Wyświetla on wymagane informacje o ciągniku, umożliwia sterowanie kluczowymi ustawieniami i pomaga monitorować wydajność maszyny. Wszystkimi ustawieniami można łatwo sterować za pomocą pokrętła (obrotowego pierścienia) i dwóch przycisków znajdującego się przy kierownicy .

Serię T, obejmującą ciągniki o mocy 155-271 KM. 6-cylindrowe maszyny, których kluczowymi cechami są komfort, ergonomia i łatwość obsług. Podobnie jak seria N wyposażone są w wyświetlacz na słupku A. Sześciocylindrowy silnik AGCO Power z wysokim momentem obrotowym przy niskich obrotach silnika  zapewnia trwałość, wydajność i moc, dzięki którym użytkownik będzie w stanie sprostać każdemu zadaniu. Silniki Stage V charakteryzują się hydrauliczną regulacją luzów zaworowych i 600-godzinnym okresem międzyprzeglądowym, co przekłada się na niższe koszty serwisu i dłuższą żywotność. Dodatkowo, w ciągnikach serii T operator może cieszyć się wyjątkowym komfortem dzięki dużej, wygodnej kabinie zapewniającej doskonałą widoczność, świetnemu zawieszeniu i wielokrotnie nagradzanemu interfejsowi użytkownika SmartTouch.

Valtra Seria T, fot. Valtra

Podczas targów Agro Show zademonstrowane zostaną rozwiązania z zakresu inteligentnego rolnictwa.

Nowa funkcja SmartTurn korzysta z automatyki pracy na uwrociach Auto U-Pilot i automatycznego prowadzenia ciągnika Valtra Guide, dopełniając automatyzację pracy polowej – wykonuje samodzielnie manewry ciągnikiem na uwrociach. Traktorzysta nie musi w ogóle dotykać kierownicy, gdy ciągnik pracuje na polu. Nasza nowość zwiększa precyzję pracy polowej, oszczędza czas i paliwo, chroni glebę przed ubiciem, zaś traktorzyście pozwala poświęcić się jakości pracy. Praca z funkcją SmartTurn rozpoczyna się od wyznaczenia granicy pola i uwrocia – chyba że już zaprogramowano je w systemie Valtra Guide. Następnie kalibruje się potrzebny promień skrętu wedle rodzaju maszyny polowej, którą zagregowano z ciągnikiem oraz wykonując ostry skręt ciągnikiem w prawo i lewo. Na końcu wybiera się jeden z dwóch wariantów skrętu:

  • Tryb U-Turn: Ciągnik automatycznie skręca na uwrociu ku przyległej, jeszcze nie przejechanej linii jazdy. Ciągnik zawraca na uwrociu po maksymalnym promieniu skrętu. Wymaga to dość dużego uwrocia.
  • Tryb częściowego pola: Ciągnik automatycznie skręca na uwrociu ku trzeciej, czwartej lub jeszcze dalej położonej linii jazdy. Wymaga to mniejszego uwrocia niż tryb zawracania U-Turn.

Tryb częściowego pola i U-Turn nadają się do pracy z agregatami zaczepianymi i zawieszanymi.

Źródło: Valtra

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.