fbpx
Strona głównaZwierzętaUznanie dla polskich produktów futrzarskich

Uznanie dla polskich produktów futrzarskich

Ambasador RP w Danii Henryka Mościcka-Dendys – odwiedziła kopenhaską giełdę Kopenhagen Fur, która jest globalnym liderem w obrocie skórami z przeznaczeniem na futra i wyroby futrzarskie. Polskie produkty cieszą się tam coraz większym uznaniem.

Polska jest po Danii drugim w Europie producentem skór zwierząt futerkowych. Hodowla tego typu ma ponad stuletnią tradycję w Polsce. Nasz kraj odgrywa również ważną rolę w produkcji globalnej. Udział skór z Polski w handlu światowym wynosi aż 18 proc., razem z duńską to ponad 40 procent ogólnego obrotu. Są one przedmiotem obrotu na giełdach w Kopenhadze, Helsinkach i Toronto.

Cieszę się, że produkt opatrzony etykietą “Made in Poland” znajduje uznanie na europejskich i światowych rynkach. Polska jest drugim po Danii producentem skór zwierząt futerkowych w Europie. Produkujemy najlepszej jakości skóry na świecie, a Polscy hodowcy dbają o dobrostan zwierząt poprzez odpowiednie warunki hodowli, odpowiednią selekcję i odpowiednią karmę dla zwierzątpodkreśliła ambasador Mościcka-Dendys podczas spotkania z Jesperem Uggerhøjem, prezesem Kopenhagen Fur oraz Sanderem Jacobsenem, dyrektorem ds. komunikacji ww. firmy.

Duńscy partnerzy zaznaczyli, że blisko współpracują z polskimi hodowcami, wspierają ich wiedzą i fachowym doradztwem. Polskie hodowle stosują najwyższe światowe standardy. Ponadto polscy wytwórcy biorą aktywny udział w realizacji programu certyfikacji WelFur, w ramach którego odbywać się będzie kontrola warunków hodowli norek i lisów w całym cyklu produkcyjnym, od farmy do sprzedaży na aukcji. Proces certyfikacji służy poprawie warunków hodowli oraz pomaga wyjść naprzeciw oczekiwaniom opinii społecznej i organizacji proekologicznych, walczących o dobrostan zwierząt. Plan wdrożenia WelFur zakłada, że od grudnia 2019 r. skóry norek i lisów, które nie będą posiadały certyfikacji WelFur, nie będą mogły być sprzedawane na giełdach Kopenhagen Fur, Saga Fur (Finlandia) i NAFA (Kanada).

Organizowane pięciokrotnie w ciągu roku aukcje Kopenhagen Fur obejmują około 60 proc. handlu skórami na świecie. Na każdej z nich sprzedaje się m.in. skóry norek, lisów, szynszyli soboli o łącznej wartości przekraczającej 260 mln EUR podczas jednej aukcji.

 Źródło: Kopenhagen Fur TU

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.