fbpx
Strona głównaPozostałeKRIRUzależnić stosowanie azotu od warunków pogodowych i glebowych. Jest apel do ministra...

Uzależnić stosowanie azotu od warunków pogodowych i glebowych. Jest apel do ministra rolnictwa

W związku z coraz liczniejszymi głosami rolników samorząd rolniczy zwrócił się do wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka o rozważenie możliwości wprowadzenia na stałe przepisów, które umożliwią stosowanie nawozów azotowych niezależnie od pory roku, ale w zależności od warunków pogodowych i glebowych.

– Warunki klimatyczne ostatnich lat wskazują, że procesy wegetacji prawie w całym kraju przebiegają w sposób odbiegający od tradycyjnych terminów agrotechnicznych, które były podstawą do określenia terminów stosowania nawozów azotowych. W poszczególnych województwach kraju rozbieżności pogodowe są bardzo duże. Niekiedy nawozy powinny być stosowane znacznie wcześniej niż dopuszczają to przepisy, natomiast w momencie właściwym dla zaspokojenia potrzeb żyzności gleby i roślin uprawnych – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Zdaniem KRIR to rolnicy powinni decydować o dacie stosowania nawozów na podstawie oceny dobowej ilości opadów, zawilgocenia gleby czy zamarznięcia gleby.

– Takie przyrodnicze podejście do zagadnienia umożliwi dostarczenie roślinom składników odżywczych w sposób najkorzystniejszy z punktu widzenia rolnika i jednocześnie z poszanowaniem środowiska naturalnego – podsumowuje Szmulewicz.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.