fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychUważa się, że rosyjska pszenica jest najtańsza na rynku. Polska bywa jeszcze...

Uważa się, że rosyjska pszenica jest najtańsza na rynku. Polska bywa jeszcze tańsza…

Od miesięcy główną siłą spychającą ceny europejskiej pszenicy w dół jest konkurencja z regionu Morza Czarnego, przede wszystkim z Rosji. Sprawdzamy zatem, jak ceny rosyjskie mają się do europejskich.

Ceny pszenicy konsumpcyjnej o zawartości białka 12,5 proc. wynoszą w Rosji obecnie od 259 do 296,5 euro za tonę. Na paryskim Matifie kontrakty na pszenicę wyceniane są obecnie na nieco ponad 299 EUR/t. Jeżeli zaś przejdziemy do poszczególnych krajów Unii Europejskiej, sytuacja na ostatnią dekadę grudnia wyglądała następująco: pszenica konsumpcyjna w Czechach kosztowała 328 EUR/t, w Hiszpanii 318, we Włoszech 344, w Finlandii 300, zaś w rumuńskiej Konstancy 326. W Polsce jest to obecnie zaledwie 278 EUR/t.

Ceny rosyjskiej pszenicy paszowej zawierają się w przedziale od 245 do 254 EUR/t. W Holandii kosztowała pod koniec grudnia 321 EUR/t, na Węgrzech 322, w Niemczech 306 a w Polsce jest to obecnie niecałe 280 EUR/t.

3 KOMENTARZE

  1. Niestety tak jest jak rządzący nie mają pojęcia, że rozkładając finansowo rolnictwo zabijają przemysł produkujący dla niego, bo nikt nie kupi maszyn przy takich relacjach cen nawozów, paliw, drogich kredytów i innych środków do produkcji a coraz bardziej taniejącego ziarna. Zaraz dealerzy maszyn zaczną zwalniać ludzi, w sklepie coraz drożej i recesja murowana

  2. Jak nasz minier może mówić, że w Polsce nie jest destabilizowana sytuacja na rynku ziarna, jak ruskie ziarno jest nawet nieco droższe od naszego. Gdzie tam nie muszą lać adblu do traktorów, pryskaią czym chcą, nawozy tańsze, paliwo za półdarmo, a nam każą się cieszyć wzrostem niezauważalnym zwrotu akcyzy za kosmiczne ceny on. Zero jakiej kolwiek zdrowej polityki rolnej, wycisnąć z rolnika ostatnie soki- debile i koniec

    • A kto k..wa wybrał tych nieudaczników i Wojciechowskiego na szefa unijnego rolnictwa niewspomne o ekspercie od zbóż Kowalskim mówią że prawdziwi rolnicy na nich nie głosowali cóż z tego kiedy dziesięciu jego sąsiadów już tak dlaczego podajecie tym nierobom ręce dlaczego pijecie z nimi piwo pod sklepem najpierw zrób porządek z sąsiadem pisiorem albo dalej będziesz walony w rogi

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.