Uwaga na drewniane opakowania

W związku z ryzykiem przeniesienia węgorka sosnowca (Bursaphelenchus xylophilus) na nowe obszary, Komisja Europejska podjęła dodatkowe działania legislacyjne w odniesieniu do drewnianych materiałów opakowaniowych, wyprowadzanych z terytorium Portugalii.

Od dnia 16 czerwca 2009 r. wszystkie drewniane materiały opakowaniowe (palety, skrzynie itp.), znajdujące się na terytorium Portugalii, w tym także opakowania pochodzące z innych państw Unii Europejskiej, będą mogły być wyprowadzane poza obszar tego kraju tylko wtedy, gdy będą poddane zabiegom gwarantującym zniszczenie węgorka sosnowca (suszenie komorowe, fumigacja) oraz oznakowane zgodnie z wymogami Międzynarodowego Standardu dla Środków Fitosanitarnych ISPM FAO nr 15. Spełnienie powyższego wymogu będzie kontrolowane przez odpowiednie służby Portugalii, m.in. na drogach wyjazdowych z tego kraju.

Szczegółowe informacje nt. węgorka sosnowca oraz aktualna lista polskich zakładów, upoważnionych do przeprowadzania ww. zabiegów i znakowania drewna zamieszczone są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa: www.piorin.gov.pl w zakładce Informacja dla podmiotów obracających drewnem i DMO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności