Utrzymać glifosat

Copa i Cogeca apelują do Komisji Europejskiej i posłów do Parlamentu Europejskiego o utrzymanie substancji czynnej – glifosatu – w sprzedaży w UE, po tym jak Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) nie przedstawił żadnych przeciwwskazań.

Po tym jak EFSA potwierdziła, że substancja ta jest bezpieczna oczekujemy, że Komisja Europejska w czerwcu przedłuży zezwolenie na stosowanie glifosatu. Glifosat jest często występującym składnikiem herbicydów stosowanych we wszystkich państwach członkowskich UE i bardzo ważnym dla rolników narzędziem, ze względu na jego dostępność, przystępną cenę i skuteczność. Bez niego produkcja zbóż, wina, owoców i oliwy w całej UE będzie poważnie zagrożona. Sytuacja ta byłaby nie do przyjęcia ze względu na kryzys, z jakim zmaga się aktualnie branża rolnicza i rosnące zapotrzebowanie na żywność na świecie. Kontrola chemiczna jest ponadto warunkiem wstępnym umożliwiającym stosowanie niektórych praktyk rolnych, takich jak uprawy bez orki lub uprawy zminimalizowane, przyczyniających się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i erozji gleby – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.
Zdaniem Copa – Cogeca  jeśli zezwolenie na stosowanie glisofosatu  nie zostanie wydane, to skorzystają na tym kraje spoza UE, eksportujące do Unii, gdyż rolnicy w tych krajach będą nadal mieć dostęp do tego środka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności