fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeUsuwanie folii rolniczych. KRIR ma pomysł na to, aby więcej gmin dołączyło...

Usuwanie folii rolniczych. KRIR ma pomysł na to, aby więcej gmin dołączyło do programu

Krajowa Rada Izb Rolniczych poinformowała dziś, 13 marca, o przesłaniu do Ministra Klimatu i Ochrony Środowiska Anny Moskwy wniosku o zwiększenie dofinansowania do usuwania folii rolniczych. 

Wniosek skierowany do minister Anny Moskwy jest realizacją uzgodnień przyjętych podczas XV posiedzenia KRIR VI kadencji w dniu 9 marca 2023 r. W opinii Zarządu KRIR obecnie obowiązujące dofinansowanie w wys. 500 zł/tonę odpadów rolniczych nie pokrywa kosztów związanych z usuwaniem odpadów w sposób ekologiczny i bezpieczny dla środowiska, dlatego wiele gmin nie decyduje się na przystąpienie do programu. W związku z powyższym KRIR wnioskuje o zwiększenie dofinasowania do 800 zł/t, co powinno zachęcić więcej jednostek samorządowych do udziału w programie. 

Oprócz zwiększenia kwoty dofinansowania, KRIR postuluje również włączenie do programu możliwości usuwania opon rolniczych. Jak uzasadnia Rada, opony stanowią znaczący problem dla środowiska, ponieważ ich nieprawidłowe usuwanie skutkuje zanieczyszczeniem gleby i wody – rozszerzenie programu dofinansowania na opony rolnicze będzie kolejnym ważnym krokiem w kierunku ochrony środowiska. 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.