Ustawić prawidłowo ciśnienie w oponach rolniczych

Prace uprawowe już trwają. Aby zwiększyć trakcję ciągnika, zmniejszyć ugniatanie gleby i ograniczyć zużycie paliwa, warto zadbać o odpowiednie ciśnienie w oponach. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Specjaliści są zgodni; zasadniczo zalecaną wartością ciśnienia dla opon rolniczych jest 1,6 bara (oczywiście podczas np. pracy z ładowaczem czołowym warto je zwiększyć w przednich oponach do 1,8-2 barów), podczas gdy bardzo częstym błędem jest pompowanie opon do wartości montażowej, czyli widniejącej na oponie, a więc zazwyczaj 2,5-3,5 bara.

Zbyt wysokie ciśnienie to mniejsza powierzchnia kontaktu opony z gruntem, nierównomierne naciski, zmienność trakcji, czyli większy poślizg. Z kolei zbyt niskie ciśnienie stwarza ryzyko połamania klocków i rozszczelnienia opony.

Prawidłowe ustawienie ciśnienia w oponie to optymalne naciski, równomierny kontakt z glebą, minimalne ryzyko poślizgu, a zatem minimalne straty paliwa i nacisk na glebę.

Do ustawienia optymalnego ciśnienia w oponie pomocne mogą być aplikacje, jak np. Load Calculator firmy Trelleborg, gdzie wpisując odpowiednie dane o ciągniku i maszynie towarzyszącej uzyskujemy zalecane ciśnienie dla naszych opon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności