fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeUstawa o izbach rolniczych podpisana przez prezydenta 

Ustawa o izbach rolniczych podpisana przez prezydenta 

Prezydent Andrzej Duda 1  sierpnia podpisał ustawę z dnia 8 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw.

– Celem ustawy jest przedłużenie wsparcia z budżetu państwa, w formie dotacji celowej, uczestnictwa izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych oraz społeczno-zawodowych organizacji rolników w strukturach ponadnarodowych organizacji rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej, a także stowarzyszeń zrzeszających młodych rolników w Europejskiej Radzie Młodych Rolników oraz organizacji pracodawców zrzeszających pracodawców rolnych w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych Unii Europejskiej (GEOPA) – informuje Kancelaria Prezydenta RP.

Zmiany w ustawie o izbach rolniczych polegają na wprowadzeniu przepisu określającego zasady finansowania kosztów związanych z uczestnictwem: izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych oraz społeczno-zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej, stowarzyszeń zrzeszających młodych rolników w Europejskiej Radzie Młodych Rolników oraz organizacji pracodawców zrzeszających pracodawców rolnych w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych Unii Europejskiej.

W latach 2021-2026 koszty te będą ponoszone przez Krajową Radę Izb Rolniczych i dofinansowywane z budżetu państwa w formie dotacji celowej.

Jak podkreśla Kancelaria Prezydenta  RP istotą zmiany w ustawie o społeczno-zawodowych organizacjach rolników jest wprowadzenie przepisu statuującego podstawę prawną do finansowania kosztów związanych z uczestnictwem organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej na zasadach określonych w przepisach o izbach rolniczych. Również i w tym wypadku perspektywa czasowa finansowania obejmuje lata 2021-2026.

Analogiczny charakter mają zmiany wprowadzone do ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz do ustawy o organizacjach pracodawców.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.