fbpx

Ustawa o izbach rolniczych do poprawy

Podlaska Izba Rolnicza widzi pilną potrzebę nowelizacji ustawy o izbach rolniczych w kierunku poszerzania kompetencji, podniesienia pozycji samorządu rolniczego jako partnera dla Rządu i Sejmu RP a zarazem dodatkowego finansowania izb rolniczych.

– Podlaska Izba Rolnicza ma swoje siedziby w 14 miastach powiatowych, gdzie zatrudnia pracowników na pełnym etacie. Wpływy, którymi dysponujemy z tytułu podatku rolnego są nieadekwatne w stosunku do kosztów jakie ponosimy. Zatrudnienie pracownika w każdym z powiatów, wynajęcie lokalu, media, odpisy na Krajową Radę Izb Rolniczych itd. są to ogromne koszty w skali roku. Jednocześnie realizujemy szereg działań na poziomie wojewódzkim, krajowym i europejskim, do realizacji których potrzebny jest wkład własny. Niejednokrotnie służymy wiedzą i doświadczeniem na rzecz rozwiązywana problemów rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich – mówi Jerzy Leszczyński, prezes PIR.

Działacze Podlaskiej Izby Rolniczej uważają, że izby rolnicze są organizacją niedofinansowaną. Ich zdaniem brakuje środków na różne podstawowe potrzeby zapewniające prawidłowe i efektywne funkcjonowanie Izby.

– Dlatego też mamy obawy, iż bez stabilnych przychodów działalność izb rolniczych na dotychczasowym poziomie może nie być możliwa – dodaje Leszczyński.

Źródło: PIR

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.