fbpx
Strona głównaPrawo i finanseUsiłowanie wyłudzenia 4,5 mln zł z ARiMR. Ruszył proces w tej sprawie

Usiłowanie wyłudzenia 4,5 mln zł z ARiMR. Ruszył proces w tej sprawie

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie rozpoczął się w środę proces dziewięciu osób oskarżonych o usiłowanie wyłudzenia 4,5 mln zł dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, poświadczenie nieprawdy w dokumentach lub składanie fałszywych zeznań. Główni podejrzani nie przyznali się do winy.

Prokuratura Okręgowa w Siedlcach oskarżyła członków zarządu grupy producentów owoców i warzyw Pawła G., Rafała Sz. i Sławomira Z. o usiłowanie wyłudzenia z lubelskiego oddziału ARiMR 4,5 mln zł dotacji na budowę przechowalni owoców w Piotrawinie w powiecie opolskim. Pozostałych pięć osób oskarżonych jest o poświadczenie nieprawdy w dokumentach, a jedna odpowie za składanie fałszywych zeznań, informuje bnkier.pl za PAP.

Według ustaleń prokuratury, między marcem 2016 r. a styczniem 2017 r. podejrzani usiłowali doprowadzić ARiMR do niekorzystnego rozporządzania mieniem poprzez przedstawianie nieprawdziwych dokumentów dotyczących postępów w budowie przechowalni owoców. Swojego celu nie osiągnęli, jak wskazali śledczy, ze względu na wstrzymanie wypłaty dofinansowania przez ARiMR.

Troje głównych podejrzanych nie przyznało się w środę przed sądem do zarzucanych im czynów. 44-letni Paweł G. wyjaśniał, że ostatni etap budowy centrum logistycznego w Piotrawinie zakończył się w grudniu 2015 roku.

– W momencie, kiedy zakończyliśmy prace budowlane, przystąpiliśmy do procesu odbiorowego, czyli przygotowania dokumentacji i złożenia w odpowiednich organach. Tak było zresztą robione przy każdym etapie realizacji inwestycji i nigdy Agencja nie miała żadnych zastrzeżeń do tego trybu – powiedział Paweł G., dodając, że w zatwierdzonym planie dojścia do uznania było ustalone, że “rozliczamy się z wykonania obiektu; nie było mowy o uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie”.

Jak przekazał oskarżony, co pół roku grupa składała wnioski o płatność do Agencji za zrealizowanie danego półrocza i “nigdy nie było większych zastrzeżeń”.

– W ostatnim półroczu realizacji planu dojścia do uznania zadziało się coś dla nas przykrego, że przez ponad 3 lata nie mogliśmy uzyskać ostatecznej decyzji z ARiMR (…) W tym okresie, kiedy nie mogliśmy uzyskać refundacji, wszystkie faktury odnośnie wykonania obiektu, zakupu instalacji czy urządzeń, zostały zapłacone w terminie. Te wszystkie koszty zostały poniesione przez grupę. Czekaliśmy tylko na refundację tych kosztów – powiedział przed sądem Paweł G.

Oskarżeni nie byli wcześniej karani sądownie. Za wyłudzenie i poświadczenie nieprawdy grozi do pięciu lat więzienia. Kolejny termin rozprawy został wyznaczony na 5 grudnia br.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.