fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychUSDA: Ceny nawozów w nowym sezonie spadną, ale zbóż także

USDA: Ceny nawozów w nowym sezonie spadną, ale zbóż także

Rolnicy w USA zwiększą produkcję pszenicy, kukurydzy i soi, co zdaniem Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa odbije się negatywnie na cenach ziarna. pozytywna wiadomość jest taka, że USDA spodziewa się także spadku kosztów produkcji.

To główne wnioski z forum USDA Outlook, które odbyło się w zeszły czwartek, a dotyczyło stanu upraw w USA.

Powierzchnia zasiewów pszenicy w USA jest największa od 20216 roku i wynosi 20,03 mln ha, czyli o 700 tys. ha więcej niż w 2022 roku, zaś przewidywane zbiory to 51,52 mln ton, czyli o 6,45 mln ton więcej niż w roku ubiegłym. Wg USDA zapasy końcowe pszenicy wzrosną do 16,55 mln ton w sezonie 2023/24. Będzie to o 1,08 mln ton więcej niż w roku poprzednim.

Powierzchnia uprawy kukurydzy ma wynosić 36,83 mln ha, co oznacza wzrost o 900 tys. ha, zaś szacowana produkcja ma wynieść 383,16 mln ton – to o 35 mln ton więcej niż w roku ubiegłym i zarazem, jeżeli prognozy się sprawdzą, drugi najlepszy wynik w historii. Zapasy końcowe szacowane są na 47,93 mln ton, czyli o 16 mln ton więcej niż w 2022 roku.

Soja ma być produkowana na podobnym obszarze co w roku 2022, czyli na 35,51 mln hektarów, jednak produkcja ma być wyższa o 6,5 mln ton i ma osiągnąć rekordowe 122,88 mln ton. Zapasy końcowe soi mają wzrosnąć o 1,76 mln ton do 7,89 mln ton.

Nie są to dobre wiadomości w kontekście cen; USDA przewiduje ich spadek w nowym sezonie, jednak przewidywany jest również spadek kosztów produkcji, przede wszystkim dzięki spadającym cenom nawozów. Należy zaznaczyć, że szacunki obarczone są dużym ryzykiem; w szacunkach założono normalne warunki pogodowe, a już w tej chwili amerykańskie uprawy pszenicy cierpią z powodu suszy. Niektórzy analitycy sądzą, że zbiory będą kształtowały się na poziomie mniej więcej z poprzedniego roku. Rozwój warunków pogodowych będzie miał też na pewno wpływ na ostateczne decyzje rolników dotyczące wyboru upraw.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.