Ursusa powody do radości

Pierwszy kwartał 2015 roku był zdecydowanie pomyślny dla spółki Ursus S.A. Podwojenie zysków, wzrost przychodów i otworzenie nowej montowni w Etiopii to tylko niektóre powody do radości dla firmy.

Ursus S.A., największy polski producent ciągników odnotował w I kw. 2015 roku skokowy wzrost przychodów oraz podwojenie zysków. Spółka planuje dalszy rozwój w związku z poszerzaniem oferty oraz perspektywą realizacji kolejnej transzy umowy sprzedaży ciągników do Etiopii.
W I kwartale 2015 roku osiągnęliśmy skokowy wzrost przychodów – o 141% – do poziomu 79,4 mln zł – oraz podwojenie zysku operacyjnego do poziomu 4,3 mln zł, dzięki czemu wypracowaliśmy 4,5 mln zł zysku netto, wzrost o 114% rdr. Nasze wyniki pokazują, że strategia odbudowy polskiej marki URSUS przynosi znakomite rezultaty – komentuje Karol Zarajczyk, prezes Ursus S.A. 

Tak dobre wyniki to efekt głównie zwiększenia sprzedaży eksportowej o ponad 400% w związku z realizacją kontraktu w Etiopii. Do końca I kw. br. spółka zrealizowała łącznie pięć z sześciu transz pierwszej fazy kontraktu. Od stycznia do marca 2015 roku sprzedaż w kraju osiągnęła poziom 28,4 mln zł, tj. wzrost o 24% rdr, wynik między innymi realizacji umowy z ZTM na dostawę 38 trolejbusów. Do 15 maja br. w ramach umowy spółka dostarczyła 33 trolejbusy.
Dodatkowo, grupa podwoiła zysk netto w I kwartale br. do poziomu 4,5 mln zł wobec 2,1 mln zł w analogicznym okresie 2014 roku.

Od 2013 roku wprowadziliśmy do oferty 10 nowych produktów, w tym 8 modeli ciągników, rozwinęliśmy zaplecze produkcyjne i badawczo-rozwojowe. Ursus z powodzeniem odbudowuje markę i rozszerza działalność. W kwietniu br. otrzymaliśmy homologację na autobus elektryczny Ekovolt, co pozwoli na sprzedaż produktu do krajów Unii Europejskiej. Konsekwentnie wzmacniamy pozycję marki Ursus w tradycyjnych segmentach oraz zdobywamy nowe rynki zarówno w kraju, jak i za granicą – podkreśla Karol Zarajczyk.
W bieżącym roku spółka planuje wprowadzenie do oferty kolejnego modelu ciągnika Ursus o mocy 150 KM oraz rozwój oferty produktowej o ciągniki z zakresu mocy 50-60 KM w wersji bez kabiny.

Mimo spadku rejestracji ciągników w kraju w I kw. 2015 roku o 19% (dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców), spółka odnotowała, od stycznia do kwietnia br., skokowy wzrost udziału rejestracji ciągników Ursus w ogólnej liczbie rejestracji z 1,9% do 3,2%.
W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na innowacyjne i ekologiczne środki komunikacji, Ursus planuje dalszy rozwój w segmencie autobusów, trolejbusów i autobusów elektrycznych. Dlatego też, w lutym br. została zawiązana spółka Ursus Bus S.A., w której Ursus posiada 60% akcji, pozostałe 40% objął AMZ Kutno sp. z o.o.

Już w kwietniu br. autobus elektryczny Ekovolt otrzymał europejskie świadectwo homologacji, co umożliwia sprzedaż autobusów na rynkach Unii Europejskiej. Pojazd jest efektem prac polskich inżynierów i konstruktorów z ośrodka badawczo-rozwojowego Ursus R&D w Lublinie oraz współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym sp. z o.o. w Lublinie. Pierwsze autobusy elektryczne Ekovolt pojawią się na ulicach Lublina.

W I kwartale 2015 roku spółka koncentrowała się na dalszym rozwoju sprzedaży zagranicznej w takich krajach jak: Czechy, Słowacja, Węgry, Belgia, Holandia, Słowenia, Chorwacja oraz na rynkach skandynawskich i wschodnich. Wspominaliśmy już też o umowie z etiopską spółką Metec. Przychody z realizacji kontraktu do 31 marca br. wyniosły 127,5 mln zł. Łączna wartość umowy ustalona na dzień jej zawarcia wynosi 90 mln dolarów amerykańskich. Obecnie URSUS przygotowuje się do realizacji szóstej transzy pierwszej fazy umowy. 12 maja br. spółka otworzyła montownię URSUSA w mieście Adama w Etiopii.

Montownia w Etiopii pozwala na transfer wiedzy polskich inżynierów do naszych partnerów afrykańskich. To dla nas szczególnie ważne przy realizacji kontraktu etiopskiego. Ciągniki URSUS zostały bardzo dobrze ocenione przez naszych klientów i widzimy chęć współpracy ze strony etiopskiej przy realizacji drugiej fazy umowy – mówi Zarajczyk.

URSUS R&D
W bieżącym roku URSUS planuje przeznaczyć kolejne 24 mln zł na inwestycje. W planach jest między innymi inwestycja w wyposażenie zakładu produkcyjnego w Lublinie.

Renata Struzik, źródło: Ursus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności