fbpx
Strona głównaFirmy i produktyUrsus właścicielem jednego z największych producentów biomasy w Polsce

Ursus właścicielem jednego z największych producentów biomasy w Polsce

Ursus nabył 36,1% udziałów w spółce Bioenergia Invest. Dzięki temu, polski producent ciągników stał się jedynym akcjonariuszem Bioenergii, która jest jednym z pierwszych i największych producentów biomasy rolnej w Polsce.

Dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia, 23.grudnia b.r. w ramach konsolidacji grupy kapitałowej – URSUS S.A. nabył 36,1% udziałów w spółce BIOENERGIA INVEST S.A. W wyniku transakcji URSUS stał się jedynym akcjonariuszem BIOENERGII S.A. Zarząd planuje dalszy rozwój spółki w ramach Grupy, poprzez realizację perspektywicznych projektów w obszarze biomasy.  
 
– Bioenergia Invest to jeden z podmiotów o kluczowym znaczeniu przy rozwoju energii odnawialnej realizowanej w ramach Grupy URSUS. Przejęcie pełnej kontroli kapitałowej nad spółką pozwoli na szybszą realizację perspektywicznych i kluczowych projektów z obszaru biomasy oraz rozwoju w szeroko pojętej branży rolnej – powiedział Karol Zarajczyk, prezes zarządu URSUS S.A.  
 
Nabyte przez Ursus udziały kosztowały spółkę 14,6 mln zł. Z wyceny opracowanej dla spółki przez niezależną firmę audytorską na potrzeby niniejszej transakcji wynika, że na dzień zawarcia umowy wartość spółki Bioenergia Invest określana jest na poziomie przewyższającym 40 mln złotych. W ostatnich latach URSUS konsekwentnie zwiększał udziały w Bioenergia Invest wraz z jej rozwojem i realizacją kolejnych projektów kluczowych dla Grupy URSUS. 
 
Bioenergia Invest jest jednym z pierwszych i największych producentów biomasy rolnej w Polsce. Obecnie spółka posiada 21 linii do brykietowania oraz peletowania słomy i siana, zlokalizowanych na rolniczych obszarach Polski. Każda z tych linii stanowi mobilne miniprzedsiębiorstwo dostarczające biomasę do celów przemysłowych stosowaną w profesjonalnej energetyce. Technologię produkcji biomasy oraz jej parametry ustalono według zapotrzebowania określonego przez największe w Polsce elektrownie. Nowe linie produkcyjne mają wydajność do 1000 ton brykietu lub 600 ton peletu miesięcznie. 
 
Bioenergia Invest w ramach rozwoju technologicznego linii produkcyjnych, prowadzi ze spółką URSUS ścisłą współpracę związaną z wdrożeniem skutecznej, wydajnej i oszczędnej technologii produkcji peletu na skalę przemysłową. Prowadzone przez URSUS i Bioenergia Invest testy nowego granulatora wykazały skuteczność nowej technologii. Od początku 2015 r. nowa technologia została wdrożona do procesu produkcji biomasy. 
 
Renata Struzik, źródło: Ursus
 

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.