fbpx

Ursus sprzedany

Wczoraj, tj. 10 września, doszło do historycznej transakcji. Bumar, Ursus (należący do Grupy Bumar) oraz turecki Uzel, utworzyli nowa spółkę Ursus International Tractor. Tym samym o losie naszego rodzimego ciągnika, z faktu posiadania 51% udziałów w nowej spółce, będzie decydował inwestor z Turcji. Uzel to jeden z dziesięciu największych producentów ciągników na świecie. N

O przyszłości Ursusa informowaliśmy kilka dni temu. Bumar, Ursus (należący do Grupy Bumar) i firma Uzel podpisały trójstronną umowę partnerską, na mocy której Uzel utworzy z Ursusem spółkę joint venture o nazwie Ursus International Tractor Sp. z o.o. (UIT). Nowy Ursus stanie się jednym z najważniejszych producentów ciągników w Europie. W ciągu najbliższych trzech lat Uzel zainwestuje 75 mln zł w UIT. Zapewni również nowoczesną technologię, która umożliwi sprostanie potrzebom rynku i wymaganiom w zakresie regulacji unijnych. W ciągu jednego roku Ursus powinnien stać się liderem na polskim rynku”. – powiedział Hayati Kosoglu, nowy prezes Ursusa.

Do 2009 roku planowane jest zwiększenie łącznej liczby sprzedanych maszyn do 6500-7000 sztuk rocznie, 30-35% z tego powinien stanowić eksport. Dzięki rozległej sieci sprzedaży i obsługi posprzedażowej firmy Uzel, Ursus jest w stanie osiągnąć założone wysokie wyniki w krótkim czasie.

Nowy Ursus zyska także dostęp sieci dostawców firmy Uzel w 20 krajach, co pozwoli obniżyć koszty produkcji. Jednocześnie dostawcy Ursusa zyskają nowe możliwości eksportowe, dzięki pozycji firmy Uzel na rynkach międzynarodowych, która produkuje ponad 21 tysięcy ciągników rocznie.

“Polska jest dla nas bardzo ważnym krajem ze względu na silny rynek lokalny. Do 2010 roku eksport powinien osiągnąć 33% rocznej produkcji. Docelowo powinniśmy być w stanie produkować do 10 tysięcy maszyn rocznie.” – powiedział Önder Uzel, prezes i dyrektor generalny korporacji Uzel.

Porozumienie zawarte ze związkami zawodowymi zapewnia obecnej załodze trzyletnią gwarancję zatrudnienia. Przewidywane są również dodatkowe inwestycje w postaci szkoleń, ocen pracy i kształtowania ścieżki rozwoju dla pracowników. Rozważany jest również wzrost zatrudnienia jako naturalne następstwo zwiększającej się produkcji i obrotów firmy.

Od kilku lat trwały poszukiwania inwestora strategicznego dla Ursusa w celu zapewnienia firmie wiodącej pozycji na rynku. W ostatnich latach Ursus gwałtownie tracił pozycję na rynku. Produkcja spadła dp 1500 sztuk. W 2006 roku Ursus posiadał tylko 12% udziału w rynku sprzedanych ciągników w Polsce. W chwili obecnej ciągniki o mocy 80 – 117 KM stanowią 47% rynku. W tym segmencie Ursus posiada znikomy udział w rynku. Z powodu braku zgodności z wymaganiami unijnymi posiadanych produktów Ursus nie może też osiągnąć oczekiwanego poziomu eksportu.

opr. MS

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.