Uproszczenie jest konieczne

Zdaniem Pomorskiej Izby Rolniczej formularze wniosków o dopłaty bezpośrednie powinny być uproszczone, szczególnie w zakresie rozbudowanego katalogu roślin przeznaczonych do dywersyfikacji upraw, które winno się grupować według na przykład wymagań agrotechnicznych oraz w podobnym zakresie atakujących je patogenów (szczególnie tych niesionych przez glebę).

Urealnieniu winny również ulec terminy obowiązujące przy zgłaszaniu upraw, bowiem wiele gatunków roślin uprawnych ma terminy siewu lub sadzenia rozsad mieszczące się w zakresie obowiązującego terminu kontroli ( 15.o5 – 15. 07) lub późniejszym – mówi Zenon Bistram, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej.

Jak podkreślają przedstawiciele PIR, już sam fakt przygotowania pola pod określoną uprawę stwierdzony w trakcie kontroli winien być podstawą do uznania spełnienia wymogu faktycznej uprawy zgłoszonej rośliny, o ile wynika to z obowiązującej agrotechniki.

Proponowanych zmian nie da się wprowadzić w roku bieżącym, jednak pomorscy rolnicy są zdania, że wskazane zmiany winny być przeprowadzone w latach następnych – dodaje Wiesław Burzyński, wiceprezes PIR.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności