fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeUprawom w Polsce oprócz suszy zagraża brak pracowników sezonowych

Uprawom w Polsce oprócz suszy zagraża brak pracowników sezonowych

Uprawom w Polsce oprócz suszy zagraża niedoceniany dotychczas brak pracowników sezonowych. Zbiorami owoców i warzyw zajmowali się w większości cudzoziemcy, przede wszystkim pracownicy z Ukrainy, którzy obecnie nie mogą przyjechać przez granicę z powodu pandemii. Jeśli stan epidemiczny potrwa dłużej, do Polski nie wjadą setki tysięcy pracowników sezonowych.

– Bez pracowników sezonowych nie będzie możliwości zebrania i zabezpieczenia zbiorów. Dlatego występujemy z apelem, żeby otworzyć dla nich granice, z możliwością kwarantanny w gospodarstwach rolnych na zasadach takich jakie obowiązują Polaków. Jeśli rząd tego nie umożliwi, uprawy zostaną na polach i będą ogromne straty a w efekcie bardzo wysokie ceny w sklepach – mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Według LIR konieczne jest wydanie stosownych rozporządzeń, które ułatwią cudzoziemcom przede wszystkim Ukraińcom uzyskanie pozwoleń na pracę w Polsce, a także szybkie i bezpieczne przekraczanie granicy przez te osoby, które będą zatrudniane jako pracownicy sezonowi w gospodarstwach polskich ale także w przemyśle rolno-spożywczym.

Zdaniem samorządu rolniczego sprawy organizacyjne powinny odbywać się na granicy Rzeczpospolitej Polskiej. Przy jakichkolwiek objawach zakażenia koronawirusem dana osoba nie powinna zostać wpuszczona na terytorium Polski. Przez pierwsze czternaście dni pracy w gospodarstwach rolnych wszystkich pracowników sezonowych powinny obowiązywać takie same zasady jak Polaków w kwarantannie.

– Urzędy sanitarno-epidemiologiczne powinny mieć obowiązek kontroli miejsc zakwaterowania pracowników sezonowych. Powinny być sprawdzane pod względem sanitarnym i higienicznym. Pracownicy sezonowi po przyjeździe powinni być zaopatrzeni w środki chroniące przed koronawirusem, jak maseczki i płyny dezynfekujące a także pracować przez 14 dni w warunkach izolacji i nie powinni wchodzić poza strefy wytyczone w gospodarstwie – dodaje Jędrejek.

W ocenie izby rolniczej takie rozwiązania powinny złagodzić brak pracowników sezonowych, a bez nich nie uda się zebrać plonów w Polsce.

Źródło: LIR

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.