Uprawa wczesnych warzyw gruntowych

Uprawa warzyw wczesnych w Polsce to około 20% całej produkcji warzyw. Są to warzywa zbierane w maju i w czerwcu, pochodzą zarówno spod nieogrzewanych tuneli foliowych, jak i spod przykryć płaskich – folia czy włóknina oraz z produkcji polowej. W tych uprawach wykorzystuje się produkcję opartą na rozsadach, aby przyspieszyć wegetację i plonowanie roślin. Najwcześniejsze siewy odbywają się już nawet w grudniu, jednakże większość wysiewów przypada na styczeń i luty. Kilku lub kilkunastotygodniowa rozsada wysadzana jest od początku marca do połowy kwietnia.

Tradycyjnie, początkowo producenci uprawiali głównie kapustę białą i kalafiory. Obecnie asortyment ten jest poszerzany o inne gatunki z grupy warzyw kapustnych, jak: kalarepa, kapusta pekińska, włoska czy czerwona oraz seler, por, czy nawet marchew i pietruszka. Kalafior i kapusta to jednak nadal liderzy w tego typu produkcji.
Wybór odmiany
Warunki, w jakich są uprawiane wczesne warzywa są bardzo specyficzne. Z jednej strony rośliny narażone są na niskie temperatury w okresie wczesnej wiosny, z drugiej zaś w okresie maja czy czerwca temperatura potrafi wzrosnąć do poziomów typowych dla lata. Warunki glebowe są również trudniejsze niż w innych terminach uprawy – gleba jest często zlewna i mokra, o niskiej temperaturze.
Najlepsze odmiany muszą zatem posiadać silny system korzeniowy, być odporne na jarowizację i skoki temperatur. Ważna jest również wczesność. Najwcześniejsze kalafiory czy kapusty gotowe są do zbioru już po około 50-55 dniach od wysadzenia w pole, najpóźniejsze odmiany wykorzystywane we wczesnych uprawach mają około 80-85 dni wegetacji. Plon odmian wczesnych jest z reguły niższy, ale wysoka cena wiosną rekompensuje tę różnicę.
Wybieraj z najlepszych – sprawdzona oferta kalafiorów i kapust
Firma Syngenta po wielu latach hodowli i doświadczeń, oferuje obecnie gamę odmian wczesnych, będących liderami w tym segmencie.
Niezastąpione w uprawach tunelowych są odmiany kapust Mirror i Kevin oraz kalafiory Speeder i Easytop. Odmiana Mirror łączy w sobie wczesność z wysoką jakością produktu. Główki są okrągłe, wysoko osadzone, nie zagniwające od dołu, struktura wewnętrzna jest zbita – gwarantująca wysoki plon. Speeder natomiast jest najwcześniejszą odmianą heterozyjną kalafiora na rynku, co pozwala na uzyskanie wysokiej jakość plonu zbieranego w krótkim czasie. Pozwala to obniżyć koszt zbioru, jak i być konkurencyjnym na rynku ze względu na wyjątkową wczesność odmiany.
Do upraw pod przykryciami płaskimi polecamy kapustę Reactor oraz kalafiory Brunel i Livingstone. Silny wigor tych odmian sprawia, że są one w stanie wytrzymać zmienne temperatury występujące szczególnie pod folią perforowaną, są wysoce odporne na jarowizację, a plon i jakość główek przewyższa inne odmiany w tym segmencie. Brunel ponadto jest ceniony za bardzo dobre krycie i rozmiar róż.
W grupie odmian średniowczesnych niezastąpione i bardzo dobrze znane są kapusty Gregorian i Grepala, których główki po 70-75 dniach dorastają do ponad trzech kilogramów. Wysokie wyrównanie oraz możliwość przetrzymania w polu ze względu na wysoką odporność na pękanie, to dodatkowe zalety tych odmian. Grepala ze względu na silny system korzeniowy, bardzo dobrze poradziła sobie w mijającym sezonie 2010, na podtopionych stanowiskach, których nie brakowało w tym roku. Z szerokiej oferty kalafiorów szczególnie polecamy Bruce i Korlanu oraz Lecanu, które odporne są na wysokie temperatury, pojawiające się na przełomie czerwca i lipca.
Dobór właściwych odmian to jedna z najważniejszych decyzji jaką musi podjąć producent. Od tego wyboru zależy niejednokrotnie sukces uprawy. Więcej informacji znajdą Państwo w katalogu warzywa wczesne firmy Syngenta Seeds, dostępnym u reprezentantów i dystrybutorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności