reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Uprawa słonecznika alternatywą na zmieniające się warunki klimatyczne

Postępujące ocieplenie oraz występujące w ostatnim okresie coraz częściej susze glebowe zachęcają do uprawy roślin dobrze przystosowanych do takich warunków. Jedną z nich jest słonecznik, roślina wytrzymała na suszę, dzięki posiadaniu grubej omszonej skórki pokrywającej łodygi i liście. Chroni ona roślinę przed następstwami niedoboru opadów atmosferycznych, a nawet przed suszą.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Panująca słoneczna pogoda bez opadów deszczu doprowadziła w wielu rejonach Polski do obniżenia się poziomu wody w rzekach i wysychania wierzchniej warstwy gleby. Dodatkowo po ciepłej i bezśnieżnej zimie utrudniona była zarówno aplikacja nawozów, jak i wysiew jarych form zbóż i rzepaku. Obecnie panujące warunki pogodowe nie napawają optymizmem, bowiem nadal w wielu rejonach kraju utrzymują się bardzo niekorzystne warunki wilgotnościowe w glebie do wzrostu i rozwoju roślin. Obserwowane są w związku z tym również słabe wschody kukurydzy. Dlatego też uprawa roślin wykazujących naturalne przystosowania do warunków suszy staje się coraz bardziej pożądana.

Uprawa słonecznika a warunki atmosferyczne

Słonecznik wykazuje największe zapotrzebowanie na wodę w fazie tworzenia pąków kwiatowych i kwitnienia, które występuje najczęściej w lipcu. Jednak w tym okresie w warunkach klimatycznych Polski przypadają największe ilości opadów. Utrzymująca się podczas kwitnienia słonecznika słoneczna pogoda wpływa korzystnie na zapylenie kwiatów przez owady i na zawiązywanie niełupek. Również w okresie dojrzewania i zasychania koszyczków słonecznik wymaga ciepłej i suchej pogody.

reklama
Baner Sumiagro
reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Słonecznik, jako roślina o dużych wymaganiach cieplnych, dobre warunki do uprawy wykazuje w rejonach odpowiednich do uprawy kukurydzy na ziarno. Powodzenie uprawy słonecznika zapewnia suma średnich temperatur w okresie wegetacji na poziomie co najmniej 3000 ºC, przy minimalnych potrzebach cieplnych wynoszących 2000 ºC oraz suma opadów w granicach od 300 do 500 mm. W obecnym sezonie wegetacyjnym zagrożeniem w uprawie słonecznika były przedłużające się chłody wiosenne, które mogły przyczyniać się do hamowania kiełkowania i wzrostu roślin, a w późniejszym okresie niekiedy do ich żółknięcia, czy nawet zamierania.

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Po jakich uprawach uprawiać słonecznik? Jaki przedplon?

Optymalne pH do uprawy słonecznika powinno się mieścić w przedziale od 6,6 do 7,2. Roślina ta dobrze udaje się na glebach żyznych kompleksu pszennego bardzo dobrego i dobrego o większej zawartości próchnicy. Może być również uprawiana na glebach kompleksu pszennego wadliwego i pszennego górskiego, a nawet na kompleksach żytnich, bardzo dobrym i dobrym. Słonecznik najlepiej jest uprawiać po okopowych, w uprawie których zastosowano obornik. Z kolei korzystnym przedplonem są rośliny bobowate, nawet zboża, szczególnie pszenica.

Nawożenie słonecznika

Przy uprawie słonecznika na nasiona w warunkach klimatycznych Polski roślina ta wymaga około 60 kg N, 40 – 60 kg P2O5 i 150 – 180 kg K2O. Należy podkreślić, że wyższe niż 60 kg dawki azotu w uprawie słonecznika nie wpływają korzystnie na wielkość plonu, co poza odpornością rośliny na suszę również może być dobrą przesłanką do jej uprawy, zwłaszcza przy aktualnych wysokich cenach nawozów.

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI