fbpx
Strona głównaUprawaUprawa słonecznika alternatywą na zmieniające się warunki klimatyczne

Uprawa słonecznika alternatywą na zmieniające się warunki klimatyczne

Postępujące ocieplenie oraz występujące w ostatnim okresie coraz częściej susze glebowe zachęcają do uprawy roślin dobrze przystosowanych do takich warunków. Jedną z nich jest słonecznik, roślina wytrzymała na suszę, dzięki posiadaniu grubej omszonej skórki pokrywającej łodygi i liście. Chroni ona roślinę przed następstwami niedoboru opadów atmosferycznych, a nawet przed suszą.

Panująca słoneczna pogoda bez opadów deszczu doprowadziła w wielu rejonach Polski do obniżenia się poziomu wody w rzekach i wysychania wierzchniej warstwy gleby. Dodatkowo po ciepłej i bezśnieżnej zimie utrudniona była zarówno aplikacja nawozów, jak i wysiew jarych form zbóż i rzepaku. Obecnie panujące warunki pogodowe nie napawają optymizmem, bowiem nadal w wielu rejonach kraju utrzymują się bardzo niekorzystne warunki wilgotnościowe w glebie do wzrostu i rozwoju roślin. Obserwowane są w związku z tym również słabe wschody kukurydzy. Dlatego też uprawa roślin wykazujących naturalne przystosowania do warunków suszy staje się coraz bardziej pożądana.

Słonecznik wykazuje największe zapotrzebowanie na wodę w fazie tworzenia pąków kwiatowych i kwitnienia, które występuje najczęściej w lipcu. Jednak w tym okresie w warunkach klimatycznych Polski przypadają największe ilości opadów. Utrzymująca się podczas kwitnienia słonecznika słoneczna pogoda wpływa korzystnie na zapylenie kwiatów przez owady i na zawiązywanie niełupek. Również w okresie dojrzewania i zasychania koszyczków słonecznik wymaga ciepłej i suchej pogody.

Słonecznik, jako roślina o dużych wymaganiach cieplnych, dobre warunki do uprawy wykazuje w rejonach odpowiednich do uprawy kukurydzy na ziarno. Powodzenie uprawy słonecznika zapewnia suma średnich temperatur w okresie wegetacji na poziomie co najmniej 3000 ºC, przy minimalnych potrzebach cieplnych wynoszących 2000 ºC oraz suma opadów w granicach od 300 do 500 mm. W obecnym sezonie wegetacyjnym zagrożeniem w uprawie słonecznika były przedłużające się chłody wiosenne, które mogły przyczyniać się do hamowania kiełkowania i wzrostu roślin, a w późniejszym okresie niekiedy do ich żółknięcia, czy nawet zamierania.

Optymalne pH do uprawy słonecznika powinno się mieścić w przedziale od 6,6 do 7,2. Roślina ta dobrze udaje się na glebach żyznych kompleksu pszennego bardzo dobrego i dobrego o większej zawartości próchnicy. Może być również uprawiana na glebach kompleksu pszennego wadliwego i pszennego górskiego, a nawet na kompleksach żytnich, bardzo dobrym i dobrym. Słonecznik najlepiej jest uprawiać po okopowych, w uprawie których zastosowano obornik. Z kolei korzystnym przedplonem są rośliny bobowate, nawet zboża, szczególnie pszenica. Przy uprawie słonecznika na nasiona w warunkach klimatycznych Polski roślina ta wymaga około 60 kg N, 40 – 60 kg P2O5 i 150 – 180 kg K2O. Należy podkreślić, że wyższe niż 60 kg dawki azotu w uprawie słonecznika nie wpływają korzystnie na wielkość plonu, co poza odpornością rośliny na suszę również może być dobrą przesłanką do jej uprawy, zwłaszcza przy aktualnych wysokich cenach nawozów.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]