Uprawa konopi alternatywnym kierunkiem produkcji dla hodowców świń

Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej konieczne jest podjęcie pilnych działań dotyczących wsparcia rolników w zakresie umożliwienia oraz zalegalizowania uprawy konopi w Polsce.

– Pomimo wejścia w życie w listopadzie 2017 roku nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii pacjenci w praktyce nadal nie mają dostępu do leków na bazie konopi. Co prawda ustawa pozwala na tworzenie leków na bazie konopi indyjskich, jednak problemem jest fakt, że surowiec może być sprowadzany jedynie z zagranicy, nie dopuszczając jego produkcji w Polsce – mówi Piotr Burek, prezes LIR.

W ocenie samorządu rolniczego możliwość utworzenia przemysłu konopnego w Polsce oprócz zysku ekonomicznego to przede wszystkim niższa cena końcowa leków dla pacjentów. Jak zaznacza LIR byłoby to więc korzystne nie tylko z punktu widzenia konsumenta, ale i całej gospodarki.

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej uważa, że zalegalizowanie uprawy konopi w Polsce oraz produkcji suszu z konopi może przyczynić się do podjęcia nowych kierunków produkcji zarówno w instytutach naukowych w kraju jak i po zapewnieniu odpowiednich warunków zabezpieczenia dostępu do plantacji w gospodarstwach rolniczych.

– Może to być wskazanie alternatywnego kierunku produkcji dla producentów trzody chlewnej z terenów naszego województwa objętych występowaniem przypadków i ognisk afrykańskiego pomoru świń – podsumowuje Burek.

Źródło: LIR