fbpx

UOKiK sprawdzi czy jest zmowa cenowa

Wczoraj tj. 12.02 , w przededniu protestu rolników pod resortem rolnictwa odbyło się spotkanie Ministra Rolnictwa z zaproszonymi przedstawicielami większości organizacji i związków zawodowych rolników.Minister stwierdził , że zostało wysłane pismo do UOKiK w sprawie kontroli w firmach skupujących trzodę chlewną.

Tematem spotkania z ministrem były problemy pogorszające opłacalność produkcji rolnej. Jak zgodnie podkreślili przedstawiciele związków protest nie jest wymierzony przeciwko rządowi, to zwrócenie uwagi na katastrofalną sytuacje producentów rolnych. Minister potwierdził, że wysłał do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek z prośbą o kontrolę zakładów skupujących żywiec wieprzowy, pod kątem sprawdzenia czy nie doszło do zmowy cenowej.

– Nie może być tak – mówili przedstawiciele związków-, że cena jest na poziomie 70 % kosztów produkcji, jeśli się tego nie zmieni wejdą wielkie koncerny hodowlane i o zdrowej żywności będziemy mogli zapomnieć. Ceny żywca spadły do zastraszających poziomów i muszą by podjęte kroki , które poprawią tą sytuacje tym bardziej że zjawisko nie występuje tylko na terenie naszego kraju i należy o tym mówi. Rolnicy oczekują szybkich zmian w związku z tym powinniśmy lepiej opracować instytucje prewencyjne niż alarmowe w przeddzień protestów.

– Sam protest wymierzony jest bardziej przeciw molochom” , które dyktują ceny na rynku – mówią związkowcy , jest to zmowa cenowa koncernów , związki przygotowały projekt ustawy, który zakłada m. in. ograniczenie tuczu przemysłowego trzody chlewnej.
Poza tym należy rozwiązać problem pasz zawierających GMO , które na mocy ustawy wchodzącej w życie 12. sierpnia są zabronione do stosowania. Rząd utrzymuje na razie stanowisko o zakazie sprowadzania tych pasz, choć będzie na najbliższych posiedzeniach rządu problem ma by omawiany. Związkowcy mówią, że producent nie może by zmuszany do stosowania droższych pasz bez GMO , które podnoszą cenę produkcji i jak na razie nie ma ich w sprzedaży, szczególnie w sytuacji , gdy na rynek trafia przetworzona żywność zawierająca GMO i tańszą , w związku z tym stosując się do przepisów nowej ustawy ogranicza się możliwości sprzedaży rodzimej produkcji.

dla Wrp.pl Krzysztof Mikulski, Warszawa

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner