Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko Pfeifer & Langen Polska; spółka może w nieuczciwy sposób wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec rolników. Urząd przyjrzy się również praktykom innych producentów cukru.
Spółka Pfeifer & Langen to jeden z największych producentów cukru w Polsce. Zastrzeżenia Prezesa UOKiK budzą postanowienia w umowach z rolnikami, zgodnie z którymi plantatorzy mogą kupować nasiona tylko od Pfeifer & Langen. W przypadku użycia innych nasion spółka zastrzegła sobie prawo odmowy zakupu buraków.
– Działania Pfeifer & Langen pozbawiają plantatorów swobodnego wyboru nasion odpowiednich, na przykład do rodzaju gleby czy lokalnych warunków pogodowych. Dlatego wszcząłem postępowanie w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Jeśli zostaną użyte nasiona zakupione z innego źródła, koncern cukrowy odmówi przyjęcia buraka, wtedy cały trud rolnika pójdzie na marne – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Spółce Pfeifer & Langen grozi kara do 3 proc. obrotu.
Koncerny cukrowe pod lupą UOKiK
To nie pierwsza interwencja UOKiK na rynku produkcji cukru. W 2019 r. Urząd wydał decyzję, w której przyjął zobowiązanie spółkę Sudzucker Polska do zmiany praktyk niekorzystnych dla rolników.
– Ochrona polskich rolników to ważna część działalności Urzędu. Dlatego oprócz postępowania przeciwko Pfeifer & Langen wszcząłem również postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdzimy, czy pozostali producenci cukru w Polsce nie wykorzystują przewagi kontraktowej względem rolników w podobny sposób – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Postępowanie wobec 100 podmiotów na rynku rolno-spożywczym
Rynek rolno-spożywczy znajduje się pod baczną obserwacją Prezesa UOKiK. Niedawno zakończyły się postępowania wobec stu największych podmiotów na tym rynku. Po interwencji Prezesa Tomasza Chróstnego większość przedsiębiorców w toku postępowania UOKiK wypłaciła zaległe pieniądze dostawcom i usunęła kwestionowane zapisy z polityk handlowych oraz zawartych kontraktów.
Działania podmiotów, które nie zmieniły swoich praktyk urząd bada w ramach postępowań wyjaśniających z w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej są to Auchan Polska, Eurocash, Makro Cash and Carry Polska, SCA Intermarche.
Ponadto Urząd informuje:
Przedsiębiorco, rolniku, jeżeli działasz w branży rolno-spożywczej i twój duży kontrahent wykorzystał sytuację związaną z COVID-19, aby zmienić warunki współpracy na twoją niekorzyść lub nie płaci w terminie – zawiadom UOKiK. Urząd uruchomił specjalny formularz, który ułatwi zgłoszenie nieprawidłowości. Wejdź i wypełnij: https://ankieta.uokik.gov.pl/formularz-zgloszenie-przewaga/.
Źródło: UOKiK