fbpx
Strona głównaPrawo i finanseUOKiK o MRiRW chcą pomóc rolnikom poszkodowanym przy realizacji umów na tucz...

UOKiK o MRiRW chcą pomóc rolnikom poszkodowanym przy realizacji umów na tucz kontraktowy

Urząd Ochrony Konkurencji i konsumentów oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi apelują do rolników poszkodowanych w efekcie realizacji umów na tzw. tucz kontraktowy przekazanie wszelkich informacji w sprawie podejrzenia stosowania przez przedsiębiorców nieuczciwych praktyk handlowych.

Problem dotyczy w szczególności praktyk polegających na obciążaniu dostawców nadmiernym ryzykiem związanym z realizacją umowy tuczu trzody chlewnej poprzez organizowanie tuczu w ten sposób, że wysokość wynagrodzenia dostawcy jest zależna od efektu tuczu, podczas gdy na efekt ten mają wpływ przede wszystkim okoliczności, za które odpowiada nabywca, takie jak zapewnienie odpowiednich warchlaków do tuczu, paszy, właściwej opieki weterynaryjnej, jak również jego zalecenia, co może stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej, o którym mowa w art. 6 w związku z art. 7 ust. 2 ustawy o przewadze.

– Poinformowanie o konkretnych nieprawidłowych działaniach wraz z danymi identyfikującymi przedsiębiorców, którzy mieliby dopuszczać się zachowań sprzecznych z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów pozwoli ukierunkować działania prezesa UOKiK i przeprowadzić szczegółową analizę w kontekście zasadności podjęcia antymonopolowej interwencji – informuje UOKiK.

Wszyscy poszkodowani rolnicy proszeni są o niezwłoczne – najpóźniej do 4 stycznia 2022 r. – danych identyfikujących przedsiębiorcę/przedsiębiorców, którym zarzuca się podejmowanie antykonkurencyjnych praktyk na rynku wieprzowiny.

Jak zaznacza prezes UOKiK, sygnały przedsiębiorców, rolników i reprezentujących ich organizacji są istotnym źródłem wiedzy pozwalającym podejmować przez UOKiK interwencje na podstawie ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. z 2021 r., poz. 275) oraz ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolno-spożywczymi (Dz.U. z 2021 r., poz. 2262).

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi zawiadomienie dotyczące stosowania praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową może zgłosić prezesowi UOKiK każdy, nawet anonimowo.

Dowiedzieliśmy się , że postępowanie w sprawach praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową prezes UOKiK wszczyna z urzędu, co daje ochronę przed identyfikacją zgłaszającego zawiadomienie.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]