fbpx

Unijny rynek mięsa – prognozy na najbliższą dekadę

Według ekspertów Komisji Europejskiej obawy dotyczące zrównoważonego rozwoju będą napędzać rynki mięsa w UE w nadchodzącej dekadzie, powodując mniejsze spożycie na mieszkańca, bardziej wydajne systemy produkcji z mniejszą liczbą zwierząt i zmniejszony eksport żywych zwierząt. Przewiduje się, że spożycie mięsa w UE na mieszkańca spadnie o 1,1 kg, osiągając 67,6 kg do 2030 r.

Z opublikowanego 16 grudnia przez Komisje Europejską raportu ,,Perspektywy rolnictwa Unii Europejskiej  na lata 2020 – 2030’’ wynika, że po spadku pogłowia krów w UE oczekuje się, że produkcja wołowiny będzie się nadal zmniejszać. Prognozuje się, że w UE spożycie wołowiny spadnie o 0,9 kg na mieszkańca.

Natomiast  produkcja wieprzowiny w UE spadnie o 1 mln t (-4,6%) między 2020 a 2030 r. Zdaniem unijnych analityków wpływ afrykańskiego pomoru świń w Azji na rynki mięsa w UE będzie powoli łagodzony. Znacznie zmniejszy się też eksport do Chin. UE pozostanie jednak wiodącym dostawcą wieprzowiny na rynek światowy.

Oczekuje się, że produkcja i spożycie mięsa baraniego i koziego w UE pozostanie stabilne, podczas gdy eksport pozostanie niski, ponieważ Australia i Nowa Zelandia utrzymają dominującą pozycję na rynku światowym.

Drób to jedyna kategoria mięsa, której produkcja wzrosła podczas pandemii Covid-19 i jedyna, która ma wzrosnąć w latach 2020–2030. Komisja Europejska spodziewa się, że spożycie mięsa drobiowego w UE osiągnie 24,6 kg na mieszkańca do 2030 r. (+1,2 kg w porównaniu z 2020 r. ), ponieważ konsumenci uważają drób za tani, zdrowy i zrównoważony produkt.

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.