Unijny budżet w 2010 r.

Dodatkowe pieniądze z przyszłorocznego budżetu UE na inwestycje w energię odnawialną i pomoc dla dotkniętego kryzysem unijnego mleczarstwa, znalazły się wśród propozycji Komisji Budżetowej. Posłowie chcą również zwiększyć wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Debata nad strukturą wydatków ze wspólnej kasy w 2010 roku rozpocznie się w Strasburgu 27 października br. po południu.

O siedem miliardów euro w porównaniu z ostatnią propozycją Rady, do 127.5 mld, chcą zwiększyć posłowie przyszłoroczny Budżet Unii Europejskiej. Wstępny projekt budżetu przygotowany przez Komisję Europejską zamykał się kwotą 122,3 mld euro.
Komisja Budżetowa chce, by w przyszłym roku półtora miliarda euro ze wspólnej kasy posłużyło jako zastrzyk pobudzający europejską gospodarkę. Środki miałyby zostać przeznaczone głównie na rozwój infrastruktury energetycznej, przybrzeżne elektrownie wiatrowe oraz systemy składowania dwutlenku węgla.

Trzysta milionów euro, tyle zażądali posłowie na pomoc dla sektora mlecznego ogarniętego poważnym kryzysem. Komisja Europejska, która zarządza Wspólną Polityką Rolną UE już zgodziła się wyasygnować na ten cel 280 milionów.

Wśród innych priorytetów znalazły się między innymi: wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, pomoc finansowa dla Palestyny, projekty komunikacyjne skierowane do obywateli UE, strategia dla Bałtyku, która pomoże przywrócić morzu równowagę biologiczną oraz środki na wspólne działania w zakresie wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości w UE.