Unijni producenci wina w potrzasku

W obliczu szybkiego załamania rynku z powodu kryzysu COVID-19 plantatorzy wina w UE zwrócili się do Komisji Europejskiej o wsparcie w tym trudnym dla nich okresie.

Wybuch i rozprzestrzenienie się pandemii koronawirusa oraz późniejsze środki wdrożone przez rządy w celu jego ograniczenia spowodowały nagłe zamknięcie większości hoteli, restauracji i barów, co przełożyło się na spadek o około 50 % konsumpcji wina w Unii Europejskiej

– Środki blokujące, które były bez wątpienia niezbędnymi decyzjami, miały niestety ogromny wpływ na sektor wina w UE. Z zamkniętymi barami, restauracjami i hotelami, agroturystyką na poziomie zerowym oraz poważnym spowolnieniem eksportu, plantatorzy winorośli, spółdzielnie i przedsiębiorstwa potrzebują pilnego wsparcia finansowego, aby kontynuować swoją działalność i przetrwać tsunami gospodarcze. Wzywamy zatem Komisję do przedstawienia budżetu UE odpowiadającego kryzysowi, który nas czeka, wraz z pakietem wyjątkowych środków, takich jak destylacja kryzysowa, aby pomóc nam uniknąć załamania się sektora – mówi Thierry Coste, przewodniczący Grupy Roboczej Copa–Cogeca ds. Wina.

Według producentów wina ograniczenia nałożone na walkę z rozprzestrzenianiem się Covid-19 mają również duży wpływ na eksport, który ma spaść o 14% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Sytuacja ta prowadzi do wzrostu zapasów w piwnicach z winami, co negatywnie wpływa na rynek. Na tym etapie sprzedaż pozagiełdowa, taka jak sprzedaż internetowa, nie rekompensuje istotnej utraty inny punktów sprzedaży. Copa i Cogeca wzywają Komisje Europejska pod podjęcia pilnych działań, które uratują plantatorów i producentów wina przed bankructwem.

Oprócz środków, takich jak dobrowolna destylacja kryzysowa, aktywacja prywatnego przechowywania i zielonych zbiorów, Copa i Cogeca zaproponowały również dodatkowe środki, które nie wymagają dodatkowego budżetu europejskiego, ale są równie istotne, a w niektórych przypadkach nawet bardziej pilne. Takie środki obejmują zezwolenia na sadzenie, elastyczność w zakresie wdrażania środków Krajowego Programu Wsparcia i dalszych działań promocyjnych.

Copa i Cogeca mają nadzieję, że Komisja Europejska podejmie niezbędne kroki w celu ochrony tego ważnego sektora, jego tradycji i znaczenia gospodarczego.

Źródło: Copa–Cogeca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności