Unijne zbiory kukurydzy na ostatniej prostej

Unijne zbiory kukurydzy zmierzają ku końcowi. Ziarna będzie znacznie mniej, a to z kolei może oznaczać większy popyt na importowany surowiec.

Według ostatnich prognoz Komisji Europejskiej, tegoroczna produkcja tego surowca ma wynieść 57,4 mln ton. Wynik ten jest o 1 mln ton poniżej poprzednich prognoz i aż o 20 mln ton gorszy od zeszłorocznego. Powodem tak słabych zbiorów jest tegoroczna susza, która mocno dała się we znaki w Polsce i kilku innych krajach Wspólnoty.

Jak podaje FAMMu/FAPA, we Francji, będącej liderem w unijnej produkcji kukurydzy, zbiory tego gatunku wyniosą 13-14 mln ton w porównaniu do 18 mln ton zebranych rok wcześniej. „Grupa producentów AGPM podała swój szacunek w wysokości 13,9 mln ton, opierający się na plonach w wysokości 9,01 ton z ha. Do 26 października br. francuscy rolnicy zebrali ziarno z 75% całego areału” – podało francuskie biuro rolne FranceAgriMer, przytaczane przez FAMMU/FAPA.

Z kolei Rumunia, jako drugi producent kukurydzy w UE, szacuje tegoroczne zbiory na 9 mln ton, czyli mniej o 2 mln ton w porównaniu z rezultatem z ubiegłego roku. We Włoszech spadek produkcji ma być wielkości 22% w porównaniu do ubiegłego roku – taki wynik to rezultat zarówno spadku plonowania, jak i zmniejszenia areału tych upraw. Tutaj zbiory mają się ukształtować na poziomie 7,3 mln ton.

Gorsze wyniki produkcji kukurydzy w Unii Europejskiej mogą przełożyć się nawiększy import tego ziarna do Wspólnoty. KE prognozuje, że będzie on na poziomie 11 mln ton. Jest to znacznie poniżej szacunków USDA wynoszących 16 mln ton.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności