fbpx

Unijne wsparcie dla producentów zbóż jeszcze nie jest przesądzone

Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Komisji Europejskiej poinformowała 20 marca o przyjęciu projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie przyznaniu pomocy finansowej w wys. 56,3 mln. euro rolnikom poszkodowanym w wyniku importu zbóż z Ukrainy. 

Jak czytamy w komunikacie Rady ds. Rolnictwa KE, “Rolnicy z krajów graniczących z Ukrainą wyrażają zaniepokojenie skutkami zwiększonego importu ukraińskich zbóż i roślin oleistych na lokalne rynki. Zakłócenia w handlu spowodowane rosyjską agresją nie powinny odbywać się kosztem rolników z krajów sąsiednich”. Na podstawie oceny przesłanej przez państwa członkowskie Komisja przeanalizowała sytuację i zdecydowała o przyznaniu pomocy finansowej 

Baner Syngenta

Polscy rolnicy mają otrzymać najwięcej z przeznaczonych na pomoc pieniędzy. Rada ds. Rolnictwa proponuje przeznaczyć 29,5 mln euro dla Polski, 16,75 mln euro dla Bułgarii i 10,05 mln euro dla Rumunii. Wsparcie może zostać zwiększone o 100% przez każde z państw członkowskich przy wykorzystaniu środków krajowych.  

Płatności miałyby zostać dokonane do 30 września 2023 r. – państwa członkowskie są zobowiązane do powiadomienia Komisji Europejskiej o tym, w jaki sposób rozdzielono fundusze i w jaki sposób pomogło to rolnikom.

Jednak to, czy projekt Rady ds. Rolnictwa KE zostanie wcielony w życie, rozstrzygnie się dopiero w dniu 30 marca, kiedy to państwa członkowskie UE będą głosować nad nim na posiedzeniu komitetu ds. wspólnej organizacji rynków rolnych. Dopiero wówczas, jeśli projekt zostanie zatwierdzony, zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej na początku kwietnia i wejdzie w życie następnego dnia po jego opublikowaniu, tak aby Bułgaria, Polska i Rumunia mogły go bezzwłocznie wdrożyć. 

Pełny tekst komunikatu prasowego Rady ds. Rolnictwa – Komunikat prasowy Rady ds. Rolnictwa 

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner