Unia kontroluje ukraińskie fermy drobiu

Mariann Fischer Boel, unijna komisarz ds. rolnictwa, odwiedziła w czerwcu pięćukraińskich zakładów – producentów mięsa drobiu i jaj, zainteresowanych eksportem swoichproduktów do Unii Europejskiej. Celem wizyt była ocena stopnia dostosowania do standardówunijnych. Decyzja w sprawie dopuszczenia ukraińskich zakładów drobiarskich do eksportu na rynekWspólnoty spodziewana jest w lipcu br.

Według przewodniczącego ukraińskiego stowarzyszenia producentów drobiu, możliwość dostarczania produktów do krajów UE jest bardzo interesująca dla ukraińskich producentów. Obecne możliwości eksportowe Ukrainy w tym zakresie są jednak nieznaczne – eksport mięsa drobiowego z Ukrainy wynosi aktualnie około 6-8 tys. ton, a eksport jaj – 200-300 mln szt. Podstawowe rynki zbytu to Kazachstan, Gruzja i Armenia. W 2008 r. Ukraina wyprodukowała 1 mln ton mięsa drobiowego i 15 mld szt. jaj.
Unijna komisarz przyznała ostatnio 9 mln euro na projekty inwestycyjne w ukraińskim sektorze rolnym, w tym na satelitarny system prognozowania zbiorów oraz zakup sprzętu do sześciu laboratoriów kontroli jakości żywności. Obecnie trwają negocjacje w ramach utworzenia strefy wolnego handlu Ukraina-Unia Europejska.