fbpx

Umowa z Mercosur przesądzona. Komisarz Šefčovič ma to w “trzech D”

Niech utracą nadzieję ci, którzy ją jeszcze mieli. Słowa przyszłego na komisarza ds. handlu Słowaka Maroša Šefčoviča podczas przesłuchania przed Parlamentem Europejskim nie pozostawiają złudzeń: umowa pomiędzy UE a Mercosur zostanie podpisana. Raczej prędzej niż później. Klimat i deforestacja nie mają tu znaczenia.

Maroš Šefčovič przedstawił się jako absolutny zwolennik wolnego handlu Unii Europejskiej z całym światem.   

Historia handlu to historia cywilizacji. UE odpowiada za 16% światowego handlu i 48% światowego PKB. Ma zawartych 76 umów o wolnym handlu i jest partnerem handlowym nr 1 dla 54 krajów. Od eksportu zależy 30 mln miejsc pracy w UE – handel pomaga Unii w byciu dostatnim obszarem. Istnienie Unii zasadza się na wolnym handlu a otwarcie się na handel światowy jest częścią naszego DNA – mówił Šefčovič. 

Europejski handel w “3D” 

Wychodząc z takiego założenia przyszły komisarz ustalił swoje priorytety – będą się skupiać na trzech D (angielskich…). 

  1. Driving competitiveness – napędzanie konkurencyjności.

– W równowadze między wydajnością ekonomiczną a bezpieczeństwem dostaw to wahadło coraz bardziej przechyla się w kierunku tego drugiego. Dlatego, jeśli zostanę komisarzem, będę skupiać się na otwieraniu nowych rynków, m.in. poprzez doprowadzenie do kluczowych negocjacji w sprawie tych umów o wolnym handlu, dzięki którym przedsiębiorstwa UE będą mogły się rozwijać. Będę się skupiać na inwestycjach UE w krajach trzecich. Będę promować takie podejście do reguł i standardów UE, by stały się one globalne. 

  1. Defending against unfair practices – ochrona europejskich firm przed nieuczciwymi praktykami. Komisarz miał tu na myśli ochronę przed państwowym protekcjonizmem, np. chińskim.
  2. Deepening alliances – rozszerzenia i pogłębianie partnerstw.

Umowa z Mercosur będzie szybko 

Koordynator Komisji Handlu Międzynarodowego PE z ramienia EPL Jörgen  Warborn EPL uznał, że w poprzedniej kadencji Komisji Europejskiej zawarto zbyt mało porozumień handlowych. Zapytał, czy Maroš Šefčovič zamierza przyspieszyć negocjacje z Mercosur, Indiami, Meksykiem i Australią, ale też, czy będzie przychodził do PE z oceną wpływu tych umów. 

– Jesteśmy otwarci na uczciwy handel, z pewnością chcemy przyspieszyć prace w sprawie umów. Jeżeli chodzi o porozumienie z Mercosur, teraz jesteśmy na poziomie negocjacji pomiędzy zespołami technicznymi. Na jakimś etapie trzeba będzie zaangażować w te negocjacje także poziom polityczny. Myślę, że będzie można je naprawdę uczciwie zawrzeć – powiedział Šefčovič. 

Rolnicy – szykujcie się na Meksyk 

– Pracujemy nad finalizacją negocjacji z Meksykiem. Jeżeli chodzi o Australię, dołożę wszelkich starań, by jak najszybciej skontaktować się z partnerami z Australii i zobaczyć, czy możemy wrócić do stołu negocjacyjnego. Ponadto chciałbym, żebyśmy negocjowali z Tajlandią, Filipinami i zobaczyli, jak wyglądają nasze stosunki z Indiami. 

Co z europejskim biznesem? 

Warborn zwrócił jednak uwagę, że małe i średnie przedsiębiorstwa raczej nie eksportują za ocean. Jak w takim razie komisarz zamierza jednocześnie otwierać UE na rynki zewnętrzne i chronić europejskie MŚP?  

– Wiem, jak bardzo ważne jest, by mierzyć wpływ porozumień na nasz biznes. Moja propozycja jest taka – skupmy się nad tym razem, pracujmy nad tym razem. Ocena wpływu powinna być przedłożona już w momencie rozpoczęcia negocjacji – odpowiedział Šefčovič. Klimat i deforestacja? A co to jest? 

Niezwykła szczerość komisarza Šefčoviča

Zapytano nowego komisarza o to, czy nie uważa, że produkty kupowane z krajów trzecich przez UE powinny być wytworzone w sposób zrównoważony? Czy w umowie z Mercosur nie jest ważna deforestacja? 

Szczera odpowiedź Maroša Šefčoviča przejdzie do historii, trzeba ją tu przytoczyć w całości: 

– Handel jest bardzo ważny dla utrzymania europejskiego modelu gospodarczego, musimy być w tym obszarze niezwykle aktywni. Europa jest jednym z największych światowych podmiotów promujących zrównoważony model rozwoju, Porozumienie Paryskie wpisujemy do wszystkich naszych umów handlowych, ale chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz – nie wiadomo, jakie będą reakcje naszych partnerów, szczególnie ze świata rozwijającego się, dlatego musimy robić więcej, jeśli chodzi o PR. Nasze polityki, którym przyświeca słuszny cel, a więc zrównoważony charakter rozwoju, czy przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, to jest nasza presja jednostronna – czasem ludzie oskarżają nas o imperializm ustawodawczy. A tak nie jest – musimy dużo więcej czasu poświęcić, aby wytłumaczyć naszym partnerom, dlaczego przeciwdziałanie zmianom klimatu jest tak ważne. Będziemy intensywnie pracować nad tym, aby nasze standardy były uwzględnione.  

Sprzeciw rolników – komisarz rozumie obawy 

Wyjaśnienia Šefčoviča nie uspokoiły Majdouline Sbai z frakcji Zielonych. Zapytała, czy komisarz pozwoli parlamentom krajowym na ocenę umowy z Mercosur? Czy zostaną wprowadzone sankcje za łamanie reguł ochrony środowiska? Czy import żywności wytwarzanej przy użyciu zakazanych w Europie pestycydów zostanie zakazany? 

– Rozumiem obawy rolników europejskich. Miałem okazję spotkać się ze wszystkimi stowarzyszeniami rolników w ciągu ostatniej kadencji i miałem poczucie, że oni uważają, że nie są uczciwie traktowani, że cała struktura łańcucha dostaw jest dla nich nieuczciwa. To trzeba skorygować, jest to jedno z zaleceń Dialogu Strategicznego – odpowiedział Maroš Šefčovič. 

Komisja jest czujna i czuwa 

– Mogę zapewnić, że w tych negocjacjach jesteśmy niezwykle czujni, jeśli chodzi o ogólne korzyści dla UE. Jak powiedziałem – nigdy nie wrócę do państwa z umową, która nie jest w interesie UE. Mogę obiecać, że gdy już będziemy wiedzieć, jakie są parametry, wrócę do państwa z kalkulatorem, liczbami i możemy odbyć bardzo dogłębną dyskusję nt. tego porozumienia – zakończył swoją odpowiedź przyszły komisarz, oczywiście nie udzielając odpowiedzi.  

Podsumowanie 

Umowa o wolnym handlu pomiędzy UE a Mercosur jest przesądzona. Oficjalnym, niezwykle gorszącym uzasadnieniem jest zapewnienie Unii Europejskiej bezpieczeństwa żywnościowego – co wyraźnie powiedział Maroš Šefčovič w komentarzu do “pierwszego D”.  

Oby tylko to “D” nie okazało się tym, z czym nam się kojarzy…

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

2 KOMENTARZE

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.