fbpx
Strona głównaPozostałeUmocnienie pozycji rynkowej i wzrost wyników PONAR Lubań

Umocnienie pozycji rynkowej i wzrost wyników PONAR Lubań

Ponar Lubań, spółka zależna Ponaru Wadowice, zanotowała w III kwartale tego roku 84-proc. wzrost sprzedaży. Firma kończy analizy związane z przeprowadzeniem trzeciego etapu rozbudowy mocy produkcyjnych oraz wprowadzeniem, w przyszłym roku, akcji na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.

Wadowice, 15 października 2007 r.

W III kwartale Ponar Lubań wypracował przychody netto w wysokości prawie 2 mln zł, notując wzrost o 84% wobec III kwartału 2006 r. Narastająco (za okres I – IX 2007) sprzedaż wyniosła 5,5 mln zł, czyli o 73% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. – Bardzo cieszy nas wzrost sprzedaży w Ponarze Lubań. Wynika on z uznania na rynku najwyższej jakości produktów spółki, a co za tym idzie pozyskania wymagających odbiorców przemysłowych. Udział sprzedaży siłowników przemysłowych sięga już 20% całości sprzedaży i na pewno będzie rósł w przyszłości – mówi Arkadiusz Śnieżko, prezes Ponaru Lubań. Przypomnijmy, że jeszcze w 2006 r. spółka koncentrowała się wyłącznie na produkcji siłowników dla przemysłu rolniczego.

Wzrost sprzedaży, ścisła kontrola kosztów oraz prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej powodują wzrost rentowności spółki. O ile rentowność netto w roku 2006 wyniosła 5%, to za I półrocze 2007 wzrosła do 10%.

Obecnie trwają ostatnie prace związane z oddaniem do użytku rozbudowanej hali produkcyjnej. <img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/1.jpg align=right width=200Uruchomienie produkcji nastąpi do końca października. Hala została wyposażona w najnowocześniejsze i bardzo wydajne urządzenia, mające zastosowanie w produkcji wymagającej obróbki skrawaniem – maszyn japońskiej firmy Mori Seiki. Pod koniec czerwca 2007 r., spółka podpisała warty 330 tys. euro kontrakt na dostawy maszyn z firmą APX z Pruszkowa. Dzięki tej inwestycji zdolności produkcyjne Ponaru Lubań powinny zwiększyć się o 100%. Wysoki popyt na produkty spółki na rynku krajowym oraz pozytywne efekty pierwszych rozmów handlowych z kontrahentami zagranicznymi powodują, że firma rozważa przeprowadzenie na wiosnę przyszłego roku III etapu rozbudowy fabryki produkcyjnej. W efekcie rozbudowy zdolności produkcyjne wzrosną o kolejne 50 -100% w zależności od przyjętego wariantu. Ponar Lubań planuje sprzedaż produktów na rynku polskim oraz znacząco zwiększyć udział eksportu (we wrześniu 2007 r. spółka zrealizowała pierwszą znaczącą wysyłkę na rynek czeski). Docelowo sprzedaż na rynki zagraniczne może przeważyć w całości przychodów.

Strategicznym celem Ponaru Lubań jest także dalsza koncentracja na odbiorcach przemysłowych, nie rezygnując ze współpracy z klientami odbierającymi siłowniki rolnicze. <img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/2.jpg align=left width=200Efektem tego ma być osiągnięcie pozycji lidera w produkcji siłowników na rynku krajowym oraz zdobycie znaczącej pozycji na rynku europejskim. Realizując powyższy cel, zarząd spółki rozważa przekształcenie firmy w spółkę akcyjną oraz wprowadzenie jej akcji do notowań na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2008 lub 2009 r. . – Obecnie rozważamy upublicznienie Ponaru Lubań. Pozyskane z ewentualnej nowej emisji akcji środki spółka zależna przeznaczy na dalszy rozwój, w tym w szczególności na przeprowadzenie akwizycji spółek produkujących siłowniki hydrauliczne na rynku polskim lub na rynkach międzynarodowych. Nie bez znaczenia jest także wzrost przejrzystości Grupy Kapitałowej Ponar Wadowice dla naszych akcjonariuszy – podkreśla prezes.

***

INFORMACJE O SPÓŁCE

Grupa Kapitałowa Ponar Wadowice S.A. koncentruje swoją aktywność na rynku hydrauliki siłowej w takich obszarach rynku jak produkcja elementów hydrauliki siłowej, siłowników hydraulicznych oraz zasilaczy (układów) hydraulicznych. Grupa jest jednym ze znaczących dostawców hydrauliki na rynku polskim oraz aktywnie realizuje strategie rozwoju na rynkach międzynarodowych. Uzupełniającą działalnością Grupy są inwestycje na rynku nieruchomości.

Spółki związane z hydrauliką siłową:
Ponar Wadowice S.A. – podmiot dominujący. Przedsiębiorstwo jest jedynym na polskim rynku producentem elementów hydrauliki siłowej wykorzystywanych przez odbiorców ze wszystkich branż przemysłu. Jednostkowe przychody netto ze sprzedaży w roku 2006 wyniosły 45.000 tys. i wzrosły o 22% wobec roku poprzedniego.

Ponar Lubań Sp. z o.o. – spółka zależna, Ponar Wadowice S.A. posiada 92.7% udziałów. Spółka jest uznanym na rynku polskim producentem siłowników hydraulicznych. Spółka dynamicznie się rozwija rozbudowując zdolności produkcyjne oraz koncentrują c się na zdobywaniu klientów zainteresowanych siłownikami przemysłowymi. Dodatkowym atutem jest lokalizacja w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Spółka przejęta przez Grupę Kapitałową w maju 2007 roku.

Ponar Silesia S.A. – spółka zależna, Ponar Wadowice S.A. posiada 100% akcji. Spółka założona w kwietniu 2007. Przedmiotem działalności spółki jest konstruowanie oraz montaż zasilaczy (układów) hydraulicznych. Spółka działalność produkcyjną rozpocznie począwszy od IV kwartału 2007 r.

Hydromeca S.A. – spółka belgijska, Grupa Kapitałowa Ponar Wadowice (poprzez spółkę zależną Ponar Holding) posiada 100% akcji. Hydromeca jest certyfikowanym dostawcą dla Grupy Caterpillar – światowego lidera w produkcji maszyn górniczych i budowlanych.

Pozostałe spółki:

Ponar Real Estate Sp. z o.o. – Ponar Real Estate to firma deweloperska i zarządcza działająca na polskim rynku. Pierwotnie spółka działała pod nazwą Osiedle Krzyżówki Sp. z o.o. W lipcu 2007 r. Ponar Holding, spółka zależna Ponar Wadowice S.A., kupiła 100% udziałów. W związku z planowanym rozszerzeniem zakresu działalności firmy nowe władze postanowiły o zmianie nazwy na Ponar Real Estate Sp. z o.o. Obecnie Ponar Real Estate Sp. z o.o. realizuje kameralny projekt mieszkaniowy Osiedle Nadwiślańskie na Białołęce, w Warszawie.

Ponar Holding Sp. z o.o. – spółka zależna, Ponar Wadowice posiada 100% udziałów. Spółka prowadzi działalność inwestycyjną. Ponar Holding posiada akcje spółki RELPOL S.A. z siedzibą w Żarach, akcje spółki Hydromeca S.A. oraz udziały w spółce Ponar Real Estate Sp. z o.o.

Ponar Corporate Center Sp. z o.o. – spółki stowarzyszona, Ponar Wadowice posiada 25.5% udziałów. Przedmiotem działalności spółki będzie działalność inwestycyjna. Pozostałymi udziałowcami spółki są RELPOL S.A. (posiada 25.5% udziałów) oraz Pan Piotr Wiaderek (posiada 49% udziałów).

Dodatkowych informacji udzielają:

Ponar Wadowice: Arkadiusz Śnieżko, Prezes Zarządu: tel. (033) 823 39 43

Everest Consulting: Tomasz Muchalski: tel. kom. 504 212 463, e-mail: t.muchalski@everestconsulting.pl

Daniel Alankiewicz – na podstawie informacji prasowej PONAR

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.