fbpx

Umacniające się euro powoduje spadek cen zbóż na Matifie. IGC publikuje nowe prognozy produkcji

Umacnianie się euro wobec dolara po raz kolejny spowodowało spadki cen pszenicy i kukurydzy na paryskim Matifie. W przeciwieństwie do notowań ze środy, w czwartek stracił również rzepak.

Samasz loteria - baner

Pszenica straciła wczoraj 2,75 EUR/t, a jej cena osiąga obecnie 215,75 EUR/t. Z kolei w USA słaby popyt eksportowy spowodował spadek o ponad 10 ct/bu. Warto odnotować sytuację na Syberii; w czterech obwodach ogłoszono stan wyjątkowy ze względu na ulewne opady deszczu. Ulewy na pewno będą miały wpływ na tamtejsze zbiory.

Z kolei Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) obniżyła wczoraj swoją prognozę światowej produkcji pszenicy o 1 milion ton do 798 milionów ton w porównaniu z sierpniem. Prognozę zapasów końcowych na rok 2024/25 mają być wyższe o 1 milion ton wobec sierpniowej prognozy i wynieść 267 milionów ton, co oznacza spadek rok do roku o 5 milionów ton.

Cena kukurydzy spadła o 1,5 EUR/t do 200,5 EUR/t. Ukraiński eksport ma wynieść w tym sezonie zaledwie 15-17 mln ton wobec 29,5 w sezonie 2023/2024.

– IGC obniżyła w czwartek prognozę światowej produkcji kukurydzy w sezonie 2024/25 o 2 mln ton do 1,224 mld ton w porównaniu z sierpniowymi szacunkami. Głównym powodem była korekta dla UE. Globalne zapasy końcowe na rok 2024/25 kształtują się obecnie na poziomie 276 mln ton, czyli o 1 mln ton mniej niż szacowano w sierpniu i o 5 mln ton mniej niż rok temu – informuje serwis Kaack.

Rzepak staniał o 1,5 EUR/t do 462,25 EUR/t. Większe straty zostały zahamowane przez rosnące ceny oleju palmowego i ropy naftowej. Szacunki zbiorów i zużycia soi zostały bez zmian (419 mln ton i końcowych zapasów na sezon 2024/25 na 82 mln ton).

Źródło: Kaack

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.