Ulgowa taryfa dla Ukrainy

Wraz z końcem października Unia Europejska obniżyła lub zniosła cła na towary pochodzące z Ukrainy.

W dniu 31.10.2014 r. w Dzienniku Urzędowym UE ukazało się rozporządzenie parlamentu europejskiego i rady (UE) nr 1150/2014 z dnia 29 października 2014 r. zmieniające rozporządzenie Rady (UE) nr 374/2014 w sprawie obniżenia lub zniesienia ceł na towary pochodzące z Ukrainy.

Co to dokładnie oznacza? Na mocy niniejszego rozporządzenia cła na towary pochodzące z Ukrainy zostają obniżone lub zniesione zgodnie z załącznikiem 1. do wyżej wymienionego dokumentu.

Kontyngent taryfowy od dnia 23.04.2014 r. do końca roku 2015 r. wynosi:
 – dla produktów z grupy mleko, śmietana, mleko zagęszczone i jogurty – 8 tys. ton rocznie (wyrażonych jako waga netto),
 – dla mleka w proszku jest to 1,5 tys. ton rocznie,
 – dla masła i produktów mleczarskich do smarowania również wynosi 1,5 tys. ton rocznie wyrażonych jako waga netto, z wyjątkiem produktów mleczarskich do smarowania o zawartości tłuszczu 39% masy i większej, ale nieprzekraczającej 75% masy, dla których kontyngent wynosi 250 ton.
 – dla produktów objętych kodem CN 0403 (maślanka, mleko zsiadłe i śmietana ukwaszona, jogurt, kefir i inne sfermentowane lub zakwaszone mleko i śmietana, nawet zagęszczone, aromatyzowane lub zawierające dodatek owoców, orzechów lub kakao) kontyngent wynosi 2 tys. ton rocznie.

Cło zostało zniesione na poniższe produkty:
 – Mleko i śmietana, nie w proszku, w granulkach lub w innej stałej postaci; jogurt, niearomatyzowany ani niezawierający dodatku owoców, orzechów lub kakao; sfermentowane lub zakwaszone produkty mleczarskie, niearomatyzowane ani niezawierające dodatku owoców, orzechów lub kakao, oraz nie w proszku, granulkach ani w innej stałej postaci
 – Mleko i śmietana, w proszku, w granulkach lub w innej stałej postaci; sfermentowane lub zakwaszone produkty mleczarskie, w proszku, granulkach lub w innej stałej postaci, niearomatyzowane ani niezawierające dodatku owoców, orzechów lub kakao; produkty składające się ze składników naturalnego mleka, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone
 – Masło i pozostałe tłuszcze oraz oleje otrzymane z mleka; produkty mleczarskie do smarowania o zawartości tłuszczu większej niż 75 %, ale mniejszej niż 80 % wagi

Tego samego dnia w Dzienniku Urzędowym UE ukazało się rozporządzenie wykonawcze komisji (UE) nr 1165/2014 z dnia 31 października 2014 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2535/2001 w odniesieniu do zarządzania kontyngentami taryfowymi na przywóz przetworów mlecznych pochodzących z Ukrainy.

Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności