fbpx
Strona głównaZwierzętaUłatwienia w rejestracji zwierząt gospodarskich

Ułatwienia w rejestracji zwierząt gospodarskich

Do rozpatrzenia przez Radę Ministrów został skierowany opracowany w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, który ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla posiadaczy zwierząt gospodarskich.

Nowelizacja zawiera zmiany wynikające z bieżącej oceny funkcjonowania przepisów ustawy z 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2017 r. poz. 546) oraz z postulatów, wniosków i petycji zgłaszanych przez rolników oraz organizacje rolnicze.

Zaproponowane przez resort rolnictwa zmiany przewidują przede wszystkim  między innymi wydłużenie terminu z 24 godzin do 2 dni na zgłaszanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada i uboju świń w siedzibach stad na obszarze zapowietrzonym, zagrożonym lub innym obszarze podlegającym ograniczeniom, ustanowionym zgodnie z przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz wyłączenie urodzeń świń z obowiązku zgłaszania do Agencji w terminie 2 dni w siedzibach stad położonych na obszarze zapowietrzonym, zagrożonym lub innym obszarze podlegającym ograniczeniom.

Ponadto proponowane jest zwiększenie elastyczności w stosowanych metodach oznakowania świń, uchylenie obowiązku zgłaszania Agencji faktu dodatkowego oznakowania świni, zniesienie obowiązku wykonywania spisu bydła, zniesienie obowiązku przekazywania do Agencji wyników spisu owiec i kóz i ograniczenie zakresu informacji, których dotyczyć będzie spis świń.

Źródło: MRiRW

 

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]