Ułatwienia w budowie obiektów w gospodarstwach rolnych

Rozszerzenie katalogu inwestycji (budów) w gospodarstwach rolnych niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowę, a wymagających jedynie dokonania zgłoszenia – przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy – Prawo budowlane, który trafił do Sejmu i nad którym toczy się dziś tam dyskusja.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy – Prawo budowlane ma ułatwić budowy w gospodarstwach rolnych, a dzięki zmniejszeniu wymaganych dokumentów obniży koszty budowy. Zmniejszone koszty wynikają z braku konieczności opracowywania projektu budowlanego (w tym ponoszenia kosztów za wykonanie map do celów projektowych) oraz kosztów nadzoru (kierownik budowy). Zmiany przyspieszą i ułatwią pozyskiwanie wsparcia przez rolników realizowanego w ramach środków Wspólnej Polityki Rolnej.

Projekt zmian w ustawie – Prawo budowlane przewiduje zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę:

reklama
Baner SUmi
reklama
Baner Corner
  • naziemnych silosów na materiały sypkie, o pojemności do 250 m3 i wysokości nie większej niż 15 m oraz
  • jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Inwestycje te zostaną objęte obowiązkiem zgłoszenia budowy.
Ponadto projekt przewiduje zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia budowy jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

reklama
Baner Samasz

W celu zachowania bezpieczeństwa konstrukcji projekt przewiduje konieczność dołączenia dokumentacji technicznej w przypadku budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m wykonanej przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane.

Większość przepisów omawianej nowelizacji ma wejść w życie  po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Obecnie projekt trafił do prac w sejmowych komisjach: Infrastruktury oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

reklama
Baner McHale
reklama
reklama

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI