fbpx

Ułatwienia w budowie obiektów w gospodarstwach rolnych

Rozszerzenie katalogu inwestycji (budów) w gospodarstwach rolnych niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowę, a wymagających jedynie dokonania zgłoszenia – przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy – Prawo budowlane, który trafił do Sejmu i nad którym toczy się dziś tam dyskusja.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy – Prawo budowlane ma ułatwić budowy w gospodarstwach rolnych, a dzięki zmniejszeniu wymaganych dokumentów obniży koszty budowy. Zmniejszone koszty wynikają z braku konieczności opracowywania projektu budowlanego (w tym ponoszenia kosztów za wykonanie map do celów projektowych) oraz kosztów nadzoru (kierownik budowy). Zmiany przyspieszą i ułatwią pozyskiwanie wsparcia przez rolników realizowanego w ramach środków Wspólnej Polityki Rolnej.

Baner Syngenta

Projekt zmian w ustawie – Prawo budowlane przewiduje zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę:

  • naziemnych silosów na materiały sypkie, o pojemności do 250 m3 i wysokości nie większej niż 15 m oraz
  • jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Inwestycje te zostaną objęte obowiązkiem zgłoszenia budowy.
Ponadto projekt przewiduje zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia budowy jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

W celu zachowania bezpieczeństwa konstrukcji projekt przewiduje konieczność dołączenia dokumentacji technicznej w przypadku budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m wykonanej przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane.

Większość przepisów omawianej nowelizacji ma wejść w życie  po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Obecnie projekt trafił do prac w sejmowych komisjach: Infrastruktury oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.