fbpx
Strona głównaPozostałeUłatwianie startu młodym rolnikom

Ułatwianie startu młodym rolnikom

Do 27 maja br. w Oddziałach Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa złożono 2648 wniosków o pomoc finansową z działania Ułatwianie startu młodym rolnikom”. Pula środków przeznaczona na to działanie w 2008 r. wynosząca ponad 554 mln zł została podzielona na koperty wojewódzkie. W największym stopniu wykorzystują środki przewidziane dla województw wnioski złożone w: OR podlaskim – 34,43%, OR kujawsko-pomorskim – 32,07% i OR mazowieckim – 31,34%.”

Tylko w około 10% wykorzystują wojewódzkie limity środków wnioski złożone w OR ARiMR: małopolskim, zachodniopomorskim i opolskim. Młody rolnik może otrzymać pomoc finansową w wysokości 50 tys. zł.

Do 30 czerwca br. o premię dla młodych rolników mogą ubiegać się wyłącznie rolnicy, którzy przejęli gospodarstwo rolne i rozpoczęli prowadzenie działalności rolniczej jednakże nie wcześniej niż 14 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Od 1 lipca br. zmieniają się wymagania dotyczące wnioskodawcy ubiegającego się o przyznanie premii dla młodego rolnika. Od tego dnia o taką pomoc mogą starać się osoby, które zamierzają nabyć gospodarstwo rolne, aby rozpocząć samodzielne prowadzenie działalności rolniczej. Wsparcie finansowe mogą otrzymać również rolnicy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie nabytym w drodze spadku nie wcześniej niż w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku. Pomoc finansowa może być również przyznana osobą, które nabyły gospodarstwo rolne w drodze darowizny przed ukończeniem 18 roku życia, albo po ukończeniu 18 roku życia jeżeli są w trakcie kontynuowania nauki. Do wykorzystania pozostanie pula środków przewidziana na 2008 r. pomniejszoną o kwotę wynikającą z liczby wniosków o przyznanie pomocy finansowej na działanie Ułatwianie startu młodym rolnikom” złożonych do 30 czerwca br. Oddziały Regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski o przyznanie pomocy w ramach niniejszego naboru do końca dnia roboczego następującego po dniu podania do publicznej wiadomości na stronie internetowej www.arimr.gov.pl informacji określającej, że zapotrzebowanie na środki finansowe wynikające z już złożonych wniosków w danym Oddziale Regionalnym ARiMR osiągnęło co najmniej 120% dostępnych środków w danym województwie, lecz nie później niż do 31 grudnia br.

Bez zmian pozostają warunki dotyczące wieku wnioskodawcy, wymaganej powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie, czy też związane z kwalifikacjami do pracy w rolnictwie.

źródło: ARiMR

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.