fbpx

Ukraińskie traktory na minach, polskie kombajny na minusie – kto tu naprawdę wygrywa w handlu?

Ukraina wyeksportowała do Polski produkty rolne za 1,2 mld USD. Polska do Ukrainy – za 668 mln USD. Ukraiński minister rolnictwa: “Zależy nam, aby handel pomiędzy naszymi krajami był ciągły i przynosił obopólne korzyści”. 

Baner Kuhn

Celem spotkania polsko-ukraińskiego – dialog 

Odbyło się spotkanie online ministrów rolnictwa Polski Czesława Siekierskiego i Ukrainy Witalija Kowala. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele organizacji branżowych obu krajów. Było to już trzecie tego typu spotkanie obu ministrów, od kiedy Kowal objął swoją funkcję.  

Celem spotkania było omówienie wzajemnych relacji w dziedzinie rolnictwa, w tym wymiany handlowej między Polską a Ukrainą. W tym kontekście bardzo cenne i wartościowe były sugestie i spostrzeżenia wyrażone przez organizacje rolnicze – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

– Strony omówiły kwestie współpracy w sektorze rolnym, a także wysłuchały przedstawicieli wyspecjalizowanych stowarzyszeń na temat stanu handlu między Ukrainą a Polską – informuje Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy. 

Potencjał współpracy w bioetanolu i paszach wysokobiałkowych 

Komunikat polskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest jak zwykle lakoniczny. Minister Siekierski podkreślił znaczenie dialogu realizowanego na różnych poziomach i zaznaczył, że powinien on być pomocny w wypracowaniu rozwiązań korzystnych dla obu krajów – czytamy w komunikacie. – Podczas spotkania strona polska przedstawiła sytuację na wybranych rynkach rolnych. Przypomniała o problemach wywołanych nadmiernym importem z Ukrainy w 2022/2023 roku. Odniosła się także do potencjału współpracy z partnerami ukraińskimi w zakresie wykorzystania bioetanolu i produkcji pasz wysokobiałkowych. 

Baner Kioti
SDF baner

Minister Kowal również podkreślił, że dialog jest ważny, a nawet “bardzo ważny dla budowania silnych, wzajemnie korzystnych partnerstw” – informuje strona ukraińska. Jednocześnie w komunikacie MPAiŻ znajdujemy więcej informacji.  

Ukraina plus Polska to więcej niż dwa 

Minister Kowal skierował w stronę Polski wiele ciepłych słów, podkreślając, że nasz kraj jest jednym z największych partnerów handlowych Ukrainy. Z Polski do Ukrainy eksportowane są nawozy mineralne, środki ochrony roślin i nasiona.  

– To punkt synergii, w którym możemy wspólnie eksportować nasze produkty na rynki trzecie, rozwijać współpracę. Zatem „1+1” to więcej niż dwa. Ważne, abyśmy zrozumieli, że mamy historycznie silne więzi, które pozwalają nam wzmacniać gospodarki krajów – podkreślił Witalij Kowal. 

Ukraiński eksport dwa razy droższy od polskiego 

Jednocześnie ukraiński minister poinformował, że choć bilans handlowy pomiędzy Polską a Ukrainą jest bardziej korzystny dla Polski – wartość polskiego eksportu przez 10 miesięcy tego roku to 5,6 mld dolarów, a ukraińskiego 4,15 miliarda dolarów – to jesli chodzi o produkty rolne, Ukraina zyskuje dwa razy tyle co Polska. 

– W ciągu 10 miesięcy 2024 r. Ukraina wyeksportowała do Polski produkty rolne o wartości 1,2 miliarda dolarów, a Polska na Ukrainę 688 milionów dolarów. Zależy nam na tym, aby handel pomiędzy naszymi krajami miał charakter ciągły i przynosił obopólne korzyści – powiedział ukraiński minister. 

Ukraińscy rolnicy doją krowy bez prądu 

Witalij Koval poprosił jednocześnie polskich rolników o wyrozumiałość, apelując do ich rolniczych serc. Jak zwykle przemówić do tych serc ma wojna: 

– W końcu, jeśli ktoś mówi, że koszty ukraińskich produktów są niższe niż europejskie i to źle wpływa na konkurencję, to warto pamiętać, że na Ukrainie jest wojna, nasi rolnicy pracują w nierównych warunkach, a eksport ich produkty są kwestią ich przetrwania, kwestią zapełnienia budżetu walczącego kraju. To nasze traktory wybuchają na minach, a kombajniści giną od dronów. To właśnie w naszych gospodarstwach rolnicy zmuszeni są doić krowy bez prądu, to tutaj wróg przejściowo zajął 20% ziemi. Jednocześnie szanujemy zasady handlu i ich nie łamiemy – podkreślił minister.  

W czerwcu 2025 kończą się ATM 

Minister Witalij Kowal nieustannie podkreśla znaczenie współpracy z Polską. To miła odmiana po zachowaniu jego poprzedników oraz niektórych innych wysokich urzędników Ukrainy. Chciałoby się tylko wierzyć, że Kowal rzeczywiście mówi to, co myśli, i nie jest to strategia wynikająca z tego, że w czerwcu 2025 r. wygasają obecne zasady handlu UE z Ukrainą a przez te pół roku Polska będzie sprawować prezydencję w UE, i w tym czasie Unia zdecyduje, jak ma ten handel z Ukrainą wyglądać.  

Jeśli jednak Kowal chce “przekuć” ministra Siekierskiego na swój strój, to ma problem – minister spędził wiele lat w Brukseli, gdzie prawdomówność jest rzeczą niespotykaną, i z pewnością umie “czytać między wierszami”. Może z tego powodu komunikaty Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat spotkań ze stroną ukraińską są tak lakoniczne. 

Baner McHale
baner forum profi
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.