fbpx
Strona głównaTechnikaAktualnościLekkie, nowoczesne ukraińskie siewniki do siewu uproszczonego. Cena jest atrakcyjna

Lekkie, nowoczesne ukraińskie siewniki do siewu uproszczonego. Cena jest atrakcyjna

Uprawa uproszczona w Polsce zaczyna zyskiwać coraz więcej zwolenników. Jednak, aby móc ją skutecznie prowadzić potrzebne są odpowiednie maszyny, jak chociażby siewniki. Z taką ofertą wychodzi m.in. ukraińska firma Elvorti, która ma w swojej ofercie ciekawy siewnik Alfa w wersjach 4- i 6-metrowej.

Ze względu na rozległe połacie ziemi w Ukrainie duże znaczenie ma właśnie uprawa uproszczona, która pozwala przede wszystkim na duże oszczędności czasu w stosunku do tradycyjnej uprawy orkowej. Z tego też względu ukraińskie firmy maszynowe posiadają duże doświadczenie w produkcji takich maszyn.

Jedną z nich jest właśnie Elvorti, którą założyli w 1874 r. właśnie w Ukrainie Anglicy i firma do czasu rewolucji bolszewickiej tak właśnie się nazywała. Później, po nacjonalizacji, przyjęła nazwę Czerwona Zirka i maszyny pod tą nazwą są dość dobrze znane także polskim rolnikom. Od 2016 roku powrócono jednak do pierwotnej nazwy, czyli Elvorti.

Przechodząc już do sedna to jednymi z ciekawszych konstrukcji, które firma proponuje do siewu w technologii uproszczonej są siewniki Alfa 4 i Alfa 6, o szerokościach odpowiednio 4 i 6 m. Warto tu zaznaczyć, że maszyny te można całkiem bogato skonfigurować.

W podstawowej wersji za wysiew nasion i nawozu, bo siewniki mają także zbiornik do podsiewu nawozu, odpowiada bezstopniowa przekładnia mechaniczna. Producent informuje, że zapewnia ona łatwą i szybką regulację dawki wysiewu nasion i nawozów, która jest możliwa w zakresie od 1,5 do 400 kg/ha.

Jednakże w tych siewnikach istnieje również możliwość zamontowania elektrycznego napędu aparatów wysiewających. Dzięki temu możliwe jest osiąganie prędkości roboczej do 15 km/h, co powoduje istotny wzrost wydajności w porównaniu do przekładni mechanicznej, która pracuje z prędkością 8-10 km/h.

Producent zaznacza, że sterowanie takim siewnikiem jest jak najbardziej uproszczone, gdyż operator wykorzystuje tablet z Androidem do sterowania systemem. Tablet łączy się z kontrolerem za pomocą Bluetooth, a sam kontroler wykorzystuje opatentowany protokół komunikacji bezprzewodowej ze sterownikiem siewnika co oznacza, że jedynymi przewodami w siewniku są przewody do zasilania silników elektrycznych napędzających rolki wysiewające.

Tym co jest w takim siewniku nie mniej istotne od samego aparatu wysiewającego, są redlice wysiewające. W tym przypadku, czyli w systemie mini till do uproszczonej uprawy, jak zapewnia producent są to nowej konstrukcji dwutalerzowe redlice CoultSystem z rolką dociskową i naciskiem redlic do 130 kg osiąganym dzięki zaworowi hydraulicznemu i sprężynom o zwiększonej sztywności, co pozwalać ma na wysiew przy użyciu minimalnej technologii, zapewniając wysokiej jakości siew i równomierną jego głębokość.

W konstrukcji układu CoultSystem zastosowano tuleje ślizgowe wykonane z materiałów ceramiczno-polimerowych. Dzięki temu nie wymagają one smarowania ani konserwacji, a mimo to mają zapewniać długą żywotność dzięki wysokiej odporności na agresywne środowisko pracy i niskim współczynnikom tarcia.

Tym co jest niezwykle ważne, aby osiągać jak największe wydajności powierzchniowe jest także odpowiednio dobrana wielkość zbiorników nasiennych i nawozowych. W przypadku 4 metrowej Alfy 4 zbiornik na nasiona ma pojemność 1200 l, nawozowy to 800 l. 6 metrowa Alfa 6 ma odpowiednio większe zbiorniki i ten na nasiona ma pojemność 1800 l a nawozowy to aż 1200 l.

Trzeba również zauważyć, że zarówno 4- jak i 6-metrowy siewnik są transportowane na pole w pozycji złożonej w której szerokość transportowa została ograniczona do 2,65 m, a samo przestawienie do pozycji pracy wg. producenta nie zajmuje więcej niż 2-3 minuty.

Na koniec trzeba powiedzieć o cenach, które na tle innych tego typu maszyn dostępnych na rynku wyglądają całkiem konkurencyjnie. Cena siewnika Alfa 4 Mini Till z napędem mechanicznym zaczyna się od 98,5 tys. zł netto, a wersja elektryczna startuje z poziomu 106 tys. zł. Netto. W przypadku 6 metrowego Alfa 6 ceny wersji mechanicznej zaczynają się od 128,8 tys. zł netto, a elektrycznej od 139 tys. zł netto.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.