fbpx
Strona głównaWiadomościUkraińska SBU aresztowała urzędników domagających się łapówek od eksporterów zbóż

Ukraińska SBU aresztowała urzędników domagających się łapówek od eksporterów zbóż

SBU (Służba Bezpieczeństwa Ukrainy) zatrzymała jednego z szefów Państwowej Produkcji i Obsługi Konsumentów w obwodzie charkowskim, który zażądał „daniny” od eksporterów zboża – poinformowało biuro prasowe SBU.

Za łapówki urzędnicy obiecali eksporterom  „nieskrępowane” wydanie fitosanitarnego świadectwa zgodności produktów rolnych. Kwota łapówki miała wynosić 100 USD za jeden ładunek towarów.

W przypadku braku zapłaty urzędnicy grozili maksymalnym przedłużeniem biurokratycznych procedur uzyskiwania pozwoleń.

Pracownicy SBU stopniowo dokumentowali dwa przypadki przyjmowania łapówek przez osoby zaangażowane w „certyfikację” 20 wagonów z ukraińskim zbożem. Stróże prawa zatrzymali organizatora afery podczas odbierania drugiej części łapówki.

Obecnie został on powiadomiony o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na podstawie części 3 art. 368 Kodeksu karnego Ukrainy (przyjęcie oferty, obietnicy lub przyjęcia nielegalnej korzyści przez urzędnika). Planowane jest również postawienie zarzutów jego wspólnikowi. Sprawcom grozi do 10 lat więzienia.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że SBU zlikwidowała wcześniej korupcję w Wydziale Głównym Państwowej Produkcji i Obsługi Konsumentów w obwodzie odeskim. Uczestnicy tamtejszej afery korupcyjnej żądali pieniędzy od firm eksportujących ukraińskie produkty rolne przez korytarz zbożowy.

źródło: latifundist.com

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.