fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychUkraińskie organizacje rolnicze: Polska na różne sposoby ogranicza import i tranzyt produktów...

Ukraińskie organizacje rolnicze: Polska na różne sposoby ogranicza import i tranzyt produktów rolnych z Ukrainy

Ukraiński Klub Biznesu Rolniczego (UKAB) wraz z 23 ukraińskimi organizacjami rolniczymi wystosował prośbę do przewodniczącego Delegacji UE na Ukrainę Mattiego Maasikasa. Chodzi o interwencję w sprawie usunięcia przeszkód w imporcie do UE oraz tranzytu produktów rolnych z Ukrainy zgodnie z Rozporządzeniem Wykonawczym UE 2023/903 z dnia 2 maja 2023 r.

Zdaniem ukraińskich organizacji, pomimo przyjętych na początku maja unijnych regulacji, tranzyt przez nasz kraj jest ograniczany.

– W szczególności Polska w dalszym ciągu na różne sposoby ogranicza import i tranzyt produktów rolnych z Ukrainy, zobowiązując konwoje, stosując plomby elektroniczne, spowalniając kontrole weterynaryjne, przywracając ich stosowanie do ładunków tranzytowych, odmawiając przyjmowania ładunków w wagonach o rozstawie 1520 mm dla przewozów kolejowych z przeładowaniem na terenie Polski, strajkiem przewoźników z fizycznym zablokowaniem przejścia granicznego – czytamy w komunikacie UKAB.

W apelu wyrażono także obawy o to, że po 5 czerwca import niektórych towarów z Ukrainy będzie nadal ograniczony.

– Jednocześnie niepokój budzą wypowiedzi niektórych polityków tych krajów, że przyjęty czasowy zakaz importu z Ukrainy zostanie przedłużony po 5 czerwca 2023 roku. Dodatkowo możliwość rozszerzenia i przedłużenia zakazu jest związana z zapowiadanym przez Komisję Europejską śledztwem w sprawie rosnącego importu produktów rolnych z Ukrainy – głosi komunikat.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.