fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychUkraiński eksport zbóż z nowymi gwarancjami 

Ukraiński eksport zbóż z nowymi gwarancjami 

Ukraina i Wielka Brytania uzgodniły specjalny mechanizm rabatów na ubezpieczenie od ryzyka wojennego w przypadku eksportu korytarzem Morza Czarnego – donosi Reuters. Ma to zachęcić eksporterów do korzystania z tej drogi.  

Pomimo agresywnych działań Rosji, jak niedawny atak (8 listopada) na statek pod banderą Liberii, w którym zginął ukraiński pilot statku, ruch statków z portów czarnomorskich wciąż się odbywa. Jednak, jak informuje ДЗЕРКАЛО ТИЖНЯ , konsekwencją tego ataku był gwałtowny wzrost stawek ubezpieczenia od ryzyka wojennego dla przewożonych towarów. Tymczasem “ubezpieczenie ryzyka wojny pozostaje jedną z kluczowych kwestii związanych z zabezpieczeniem przepustowości szlaku, ponieważ Rosja stale go obiera za cel, zrzucając miny w pobliżu szlaku” – informuje Reuters 

Zniżki oferowane przez brytyjskich ubezpieczycieli mają zachęcić eksporterów do korzystania z korytarza czarnomorskiego.  

„Zgodnie z wynikami porozumień pomiędzy Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim a Premierem Wielkiej Brytanii Rishą Sunakiem Ukraina wraz z grupą brytyjskich towarzystw ubezpieczeniowych utworzyła specjalny mechanizm. Pozwoli to na obniżenie kosztów ubezpieczenia od ryzyka wojennego dla eksporterów wszystkich produktów z Ukrainy. Dzięki temu korytarz czarnomorski będzie bardziej dostępny dla szerszego grona eksporterów” – powiedział premier Ukrainy Denis Szmyhal cytowany przez ДЗЕРКАЛО ТИЖНЯ.  

Rząd Ukrainy spodziewa się zbiorów w wysokości 79 mln ton zbóż i nasion oleistych w 2023 r., a nadwyżka eksportowa na sezon 2023/24 wyniesie około 50 mln ton. Jednak eksport zboża spadł do 9,8 mln ton na dzień 6 listopada w sezonie gospodarczym 2023/24 lipiec – czerwiec z 14,3 mln ton w sezonie wcześniej. Handlowcy i ukraińskie organizacje rolnicze stwierdziły, że głównymi przyczynami niższego eksportu są zablokowane ukraińskie porty nad Morzem Czarnym i rosyjskie ataki na krajowe porty nad Dunajem. 

Jednak, jak informuje ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski, “sytuacja z tygodnia na tydzień się poprawia, a my nadal będziemy eksportować”.  

„Korytarz zbożowy działa. Obecnie przekraczamy granicę czterech milionów ton i utrzymujemy pozytywną dynamikę” – powiedział we wtorek w Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.