fbpx

Ukraińska pszenica może się skończyć wyjątkowo szybko…

Ceny zbóż i rzepaku wczoraj nieznacznie na paryskim Matifie, jednak w dalszej perspektywie warto zwrócić uwagę na basen Morza Czarnego. Tam sytuacja w kontekście rynku zbóż zaczyna wyglądać naprawdę fascynująco.

Samasz loteria - baner

Kontrakt grudniowy stracił wczoraj 2,25 EUR/t i zakończył się z wartością 221,5 EUR/t. Warto odnotować wczorajsze umocnienie się euro wobec dolara a także wiadomości o obfitych opadach deszczu w Argentynie, które mogą jeszcze uratować plony.

Ukrainie już w lutym może skończyć się pszenica na eksport

Na szczególną uwagę zasługuje jednak ukraiński eksport; dane tamtejszego Ministerstwa Rolnictwa wskazują na 13,3 mln ton wyeksportowanego ziarna od początku sezonu wobec zaledwie 8,3 mln ton w analogicznym okresie zeszłego roku. Wyeksportowano już 7,3 mln ton pszenicy, co oznacza, że przy obecnym tempie eksportu ustalony na nieco ponad 16 mln ton kontyngent eksportowy wyczerpie się już pod koniec lutego. Powstaje pytanie, jak Ukraina podejdzie do zagadnienia. Drogi są dwie, albo wspomniane szybkie wyczerpanie limitu, albo ograniczenie eksportu.

Baner Katalog ciagnikow

Biorąc pod uwagę doniesienia z Rosji, wedle których przy obecnym tempie zapasy pszenicy przeznaczonej na eksport mogłyby się skończyć już w marcu, sytuacja wygląda naprawdę ciekawie.

Zobacz także: Na horyzoncie podwyżki. Ceny nawozów 26.10.2024

Rzepak zyskuje

Rzepak zyskał wczoraj w Paryżu 2,25 EUR/t do 515,25 EUR/t w kontraktach na luty. Zawdzięcza to m.in. rosnącym notowaniem oleju palmowego.

Znów zwracamy wzrok na wschód; wg analityków zbiory rzepaku na Ukrainie w 2025 roku mogą spaść nawet o 20%. Do 21 u naszego sąsiada zasiano zaledwie 1,05 mln ha rzepaku wobec 1,27 mln ha w zeszłym roku.

Traci kukurydza

O ile w USA kukurydza zyskała ze względu na dobrą sprzedaż eksportową, na Matifie cena spadła o 0,75 EUR/t do 211,25 EUR/t. W przypadku kukurydzy sytuacja na Ukrainie również wygląda ciekawie, bowiem wyeksportowano jej aż o 17% więcej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Więcej kukurydzy zebranej będzie w Niemczech – 4,9 mln ton. To o 9% więcej r/r.

Źródło: Kaack

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.