fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychUkraińska produkcja zbóż mocno spadnie w nowym sezonie. Spadnie też ukraiński eksport....

Ukraińska produkcja zbóż mocno spadnie w nowym sezonie. Spadnie też ukraiński eksport. Jak bardzo?

Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), ukraińska produkcja pszenicy spadnie w najbliższym sezonie o 21% i wyniesie 16,5 mln ton wobec 20,9 w obecnym sezonie i 33,01 w poprzednim.

Spadną też zbiory pozostałych zbóż – z 34,06 mln ton w zeszłym roku do 28,67 mln ton w 2023. – Kukurydza zostanie zebrana w ilości 22 mln ton (27 mln ton w 2022 r.), jęczmień – 5,9 mln ton (6,18 mln ton), a owies – 350 tys. ton (390 tys. ton) – informuje USDA.

Spadnie również eksport ukraińskiej pszenicy; ma to być w sezonie 2023/2024 10 mln ton wobec 15 mln ton w tym sezonie, zaś w przypadku kukurydzy ma to być odpowiednio 25,5 mln ton i 16,5 mln ton.

– Ministerstwo Polityki Rolnej przewiduje, że w tym roku Ukraina będzie mogła zasadzić prawie taki sam areał, jak w ubiegłym roku. Pozwoli nam to urosnąć co najmniej dwa razy tyle, ile konsumują Ukraińcy, i utrzymać potencjał eksportowy sektora rolnego na poziomie z poprzedniego roku – ponad 20 mld USD – informuje UkrAgroConsult.

Agencja przewiduje jednak większy areał upraw oleistych kosztem zbóż.

Źródło: UkrAgroConsult/USDA

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.