fbpx
Strona głównaCenyRynek paszUkraińcy ograniczą nawożenie nawet o 50 procent, a ukraińskie plony zbóż spadną...

Ukraińcy ograniczą nawożenie nawet o 50 procent, a ukraińskie plony zbóż spadną do 35-40 mln ton

Jak donosi serwis UkrAgroConsult, Ministerstwo Polityki Rolnej Ukrainy przewiduje spadek stosowania nawozów w okresie wiosennym na Ukrainie nawet o 50 procent. Redukcja zużycia nawozów będzie niosła za sobą wyraźny spadek plonów.

Według analityków plony na Ukrainie spadną do 35-40 mln ton (dla porównania w 2021 roku było to 86 mln ton), w tym 12-15 mln ton pszenicy i 15-17 mln ton kukurydzy. Wg Alexa Lissitsa, prezesa Ukraińskiego Klubu Agrobiznesu w przyszłym sezonie Ukraina będzie mogła wyeksportować ok. 15-17 mln ton zbóż, w tym ok. 7 mln ton pszenicy i 10 mln ton kukurydzy. Ekonomista stwierdził także, że spadek produkcji może doprowadzić do niedoborów w kraju, co może oznaczać konieczność wprowadzenia ograniczeń eksportowych.

Oczywiście głównym powodem spadku produkcji jest rosyjska inwazja na Ukrainę, w wyniku której Rosjanie zajęli znaczne połacie ziemi na wschodzie, południu i północy kraju. To jednak nie wszystko; nie bez znaczenia są także zniszczenia infrastruktury, przede wszystkim energetycznej. Ukraińscy rolnicy mają też problem z finansowaniem produkcji, stąd także wspomniane ograniczenie użycia nawozów.

Denys Marczuk, wiceprzewodniczący Ukraińskiej Rady Rolnej ocenił, że powierzchnia zasiewów kukurydzy w 2023 roku może spaść nawet o 30-35 proc.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.