fbpx
Strona głównaCenyrynek żywnościUkraińcy nie chcą eksportować zbóż przez terytorium Białorusi

Ukraińcy nie chcą eksportować zbóż przez terytorium Białorusi

Eksport ukraińskich zbóż przez porty Litwy i Łotwy to jedna z rozważanych dróg ich uwolnienia. Przewóz ziarna przez terytorium Białorusi ograniczyłby problemy logistyczne, jak choćby niekompatybilność ukraińskich składów z europejskim rozstawem szyn, jednak idzie za tym również spore ryzyko.

O ryzykach związanych z transportem ukraińskich zbóż przez Białoruś mówił na portalu Agravery.com Andrij Stawnitser, współwłaściciel ukraińskiego terminalu zbożowego Neptune. Jest on zdecydowanie przeciwny temu rozwiązaniu. Jako jeden z argumentów przytacza potencjalną możliwość zablokowania ukraińskich składów na terytorium de facto sprzymierzonej z Rosją Białorusi. Według Stawnitsera zablokowane w ten sposób zboża mogłyby zostać użyte jako karta przetargowa, aby np. w zamian za ich uwolnienie oddać Odessę wraz z portem.

Kolejny argument to to, że płacenie za tranzyt Łukaszence byłoby wspieraniem nieprzyjaznego Ukrainie reżimu, podobnie jak zniesienie sankcji, które miałoby mieć miejsce w zamian za zgodę na tranzyt zbóż do krajów nadbałtyckich.

Stawnister widzi w tej sytuacji jedno rozwiązanie – odblokowanie ukraińskich portów z pomocą konwojów ONZ.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.