fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychUkraina wyeksportuje w najbliższym sezonie ok. 35 mln ton zbóż i oleistych

Ukraina wyeksportuje w najbliższym sezonie ok. 35 mln ton zbóż i oleistych

Jak informuje portal UkrAgroConsult, analitycy prognozują ukraiński eksport zbóż i roślin oleistych w 2022/2023 roku na poziomie 35 mln ton. Jednak są pewne warunki, aby tak się stało.

Takiego eksportu należy się spodziewać tylko wtedy, gdy Ukraina (z blokadą portów czarnomorskich) będzie w stanie zwiększyć przepustowość innych kierunków logistycznych, w tym przejazdów kolejowych na granicach z krajami UE – mówią analitycy Ukraińskiego Stowarzyszenia Zbożowego cytowani przez UkrAgroConsult.

– Dzisiaj przepustowość tras alternatywnych wynosi 600 000 ton miesięcznie. Obecne działąnia rządu i społeczeństwa w zakresie logistyki i eksportu pozwalają na zwiększenie przepustowości do 2 mln ton miesięcznie (wobec ponad 5 mln ton drogą morską, przyp. red.). Aby osiągnąć poziom eksportu 35 mln ton zbóż i roślin oleistych rocznie, konieczne jest dalsze zwiększenie przerobu na granicach UE do 3 mln ton miesięcznie – informuje stowarzyszenie.

Ukraina zachowa wystarczające rezerwy zboża. Jednak inne kraje nie otrzymają znacznej ilości zboża z Ukrainy z powodu rosyjskiej inwazji. Według ONZ może to spowodować głód w wielu krajach świata.

Tradycyjnie Ukraina eksportuje ok. 30-35 proc. zboża do krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, 30-35 proc. do krajów Azji Południowej i Południowo-Wschodniej oraz ok. 35-40 proc. do Europy.

Źródło: UkrAgroConsult

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.