Ukraina promuje produkcję biodiesla

Zachęty dla producentów biodiesla na Ukrainie zwiększą przerób rzepaku. Dzieje się tak na podstawie zaakceptowanego 17 czerwca przez rząd Ukrainy planu promocji krajowej produkcji i użycia biopaliw. Ustalenia nowego planu mają być zachęta do wzrostu przerobu surowców oleistych, w tym głównie rzepaku, oraz dalszego przerobu oleju na biodiesel.

Zgodnie z przyjętymi przez ukraiński rząd postanowieniami, od 1 stycznia 2010 roku certyfikowani oraz zarejestrowani producenci biopaliw nie będą płacili podatku dochodowego przez
okres 10 lat. Ponadto biopaliwa będą zwolnione z podatku akcyzowego, a konsumenci będą mogli odejmować koszta remontu instalacji w celu przystosowania silnika do biopaliw. Nie zatwierdzono jeszcze przepisów wykonawczych do tego planu, nie wiadomo więc jak to prawo będzie wprowadzane w życie. Analitycy przewidują jednak, że nastąpi wzrost przerobu rzepaku w sezonie 2009/10, co ograniczy podaż eksportową Ukrainy do Unii. Eksport może być mniejszy nawet o 52% (spadek do poziomu 1,27 mln ton). Prognozy tegorocznych zbiorów rzepaku na Ukrainie przewidują wielkość około 1,5 mln ton (2,9 mln to w 2008 r.).