fbpx
Strona głównaWiadomościUkraina promuje produkcję biodiesla

Ukraina promuje produkcję biodiesla

Zachęty dla producentów biodiesla na Ukrainie zwiększą przerób rzepaku. Dzieje się tak na podstawie zaakceptowanego 17 czerwca przez rząd Ukrainy planu promocji krajowej produkcji i użycia biopaliw. Ustalenia nowego planu mają być zachęta do wzrostu przerobu surowców oleistych, w tym głównie rzepaku, oraz dalszego przerobu oleju na biodiesel.

Zgodnie z przyjętymi przez ukraiński rząd postanowieniami, od 1 stycznia 2010 roku certyfikowani oraz zarejestrowani producenci biopaliw nie będą płacili podatku dochodowego przez
okres 10 lat. Ponadto biopaliwa będą zwolnione z podatku akcyzowego, a konsumenci będą mogli odejmować koszta remontu instalacji w celu przystosowania silnika do biopaliw. Nie zatwierdzono jeszcze przepisów wykonawczych do tego planu, nie wiadomo więc jak to prawo będzie wprowadzane w życie. Analitycy przewidują jednak, że nastąpi wzrost przerobu rzepaku w sezonie 2009/10, co ograniczy podaż eksportową Ukrainy do Unii. Eksport może być mniejszy nawet o 52% (spadek do poziomu 1,27 mln ton). Prognozy tegorocznych zbiorów rzepaku na Ukrainie przewidują wielkość około 1,5 mln ton (2,9 mln to w 2008 r.).

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.