fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychUkraina podwoiła eksport kukurydzy do Unii Europejskiej. Ceny ukraińskiej kukurydzy na wschodniej...

Ukraina podwoiła eksport kukurydzy do Unii Europejskiej. Ceny ukraińskiej kukurydzy na wschodniej granicy

Według danych Komisji Europejskiej Unia Europejska podwoiła import kukurydzy w ciągu pierwszych 6 miesięcy obecnego sezonu. Wyniósł on w tym czasie 14,7 milionów ton. Główne kierunki importowe to Ukraina i Brazylia.

Te dwa kraje dostarczyły do UE ponad 80 proc. importowanego ziarna, dostarczając go po 6,8 milionów ton. Import kukurydzy ma się utrzymać na wysokim poziomie w następnych miesiącach, jednak tempo ma nieco zwolnić; wg szacunków USDA w całym sezonie unijny import ma łącznie wynieść 21,5 mln ton.

Unia zebrała w 2022 roku łącznie 54,2 mln ton kukurydzy, czyli o 16,8 mln ton mniej niż rok wcześniej. Zużycie ziarna ma spaść o 6,6 mln ton do 76,1 mln ton, przy czym spodziewane jest drastyczne uszczuplenie zapasów z 10 do 2,2 mln ton.

Import ukraińskiego ziarna nie dziwi; jego cena przy granicy z Polską zawiera się w przedziale 220-230 dolarów za tonę, co daje w przeliczeniu 967,5-1011,5 zł/t.

1 KOMENTARZ

  1. To dopiero początek , jak Ukraina wejdzie do UE to dopiero zobaczycie jak gospodarstwa będą upadały , nikt nie będzie zainteresowany ziemią , w końcu przestaną się bić na przetargach o ziemię jak b…ny , a ziemia spadnie na łeb ,,Chwała Ukrainie,, ,

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.