15 marca podczas spotkania online I wiceminister polityki agrarnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki podkreślił, że Ukraińcy nie powinni martwić się głodem, krytyczne czynniki są pod kontrolą.
Ukraińskie fizyczne zapasy ubiegłorocznych zbiorów zbóż są wystarczające, co wystarczy na 2-3 lata konsumpcji krajowej, zapasy słonecznika dostępne nawet na 4 lata konsumpcji
30 proc. powierzchni upraw jarych może nie być obsiane, ale 50 proc. całkowitej powierzchni zostanie prawdopodobnie obsiane. Kolejne 20 proc. można zasiać później, w zależności od rozwoju sytuacji w ciągu najbliższych 2-3 tygodni
Zapotrzebowanie na nawozy mineralne i nasiona zaspokajane jest w 70 proc. Ceny nawozów pozostaną na poziomie z lutego. Popyt na herbicydy został zaspokojony w 50 proc., co w tej chwili nie jest krytyczne, gdyż herbicydy zostaną zastosowane później, w maju.
Najważniejszym czynnikiem jest zaopatrzenie w paliwo. Obecnie brakuje oleju napędowego, który jest bardzo potrzebny aby móc wyjechać do siewu. Rada Najwyższa zniosła podatek VAT i akcyzę na paliwo. Obecnie paliwo dostarczane jest przez granicę zachodnią.
Z kolei straty wynikające z wstrzymania eksportu nie będą znaczące, gdyż zboże jest produktem wieloletniego przechowywania, a zapasy ze zbiorów 2022 r. można wyeksportować nawet w przyszłym roku. W obecnych warunkach całkowity eksport zboża jest prognozowany na 300-400 tys. ton miesięcznie. Terminale morskie właśnie wstrzymały działalność. Oczekuje się, że popyt na ukraińskie zboże będzie stabilny i powróci w ciągu 2-3 tygodni po zakończeniu działań wojennych.
Ministerstwo zauważa również, że uprawy priorytetowe to jęczmień, owies, groch, proso, sorgo oraz rośliny strączkowe, które są łatwiejsze w uprawie i mniej kosztowne. Prawdopodobne jest zmniejszenie powierzchni zasiewów pod kukurydzę i słonecznik.
Wsparcie budżetowe udzielane jest przedsiębiorstwom rolnym o obrotach do 20 mln euro w formie kredytu bankowego na zasiew z minimalnym oprocentowaniem na 6 miesięcy. Kwota pożyczki wynosi do 50 mln hrywien. W programie uczestniczy szereg banków państwowych i komercyjnych.
Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności nadal ściśle monitoruje dostawy surowców dla rolników, sprzedaż zbóż na rynku krajowym, wsparcie eksportu i rozwój logistyki. Pozwolenia na wywóz zboża udzielane są bezpłatnie na wcześniejsze życzenie.